Ohliadnutie za MČR starších žiakov

Počas prvého májového víkendu sa starší žiaci Gulliverov zúčastnili MČR, ktoré sa tento rok konalo v Znojme. Samotná účasť na tomto veľkom podujatí bola pre našich starších žiakov odmenou za skvelú sezónu, keď skončili v základnej časti druhí a úspešne prešli následnou kvalifikáciou. Na turnaji si tak mohli zmerať sily s najlepšími tímami z ostatných krajov.

Los priradil Gulliverom do základnej skupiny České Budějovice a obhajcov titulu z Chodova. Hneď v prvom zápase naši chlapci nastúpili proti Chodovu a počínali si viac ako statočne. Prvú polovicu zápasu hrali s favoritom vyrovnanú partiu. Na úvodný gól súpera okamžite gólovo odpovedali a prvá tretina tak skončila 1:1. V druhej tretine však súper strelil gól a na začiatku tretej tretiny sa mu podarilo pridať ďalší, čím odskočil na rozdiel dvoch gólov. Naši chlapci už nedokázali stav zápasu zvrátiť a nakoniec prehrali prvý zápas v pomere 4:1.

Vstup do druhého zápasu Gulliverom vôbec nevyšiel podľa predstáv, keď už v tretej minúte prehrávali o dva góly. Naši chlapci sa dlho dostávali do optimálneho tempa a tesne pred koncom prvej tretiny sa im podarilo znížiť na 1:2. Súper však znova v úvode tretiny strelil dva góly a od tejto chvíle Gulliveri priebežne znižovali náskok súpera. Budějoviciam sa však vždy podarilo odskočiť a to najmä vďaka našim hrubým individuálnym chybám. Do konca zápasu zostávali len necelé tri minúty, keď sa Martinovi Malému podarilo streliť vyrovnávajúci gól na 7:7. Žiaľ, súper dokázal zareagovať a 20 sekúnd pred záverečným hvizdom strelil víťazný gól. Gulliveri tak po prehre 8:7 postúpili do osemfinále z posledného tretieho miesta bez získaného bodu.

V sobotňajšom osemfinále vyzval našich starších žiakov známy súper z kvalifikácie o MČR Uherský Brod. Gulliverom znova nevyšla prvá tretina podľa predstáv. Aktívnejší a nebezpečnejší Brod strelil dva góly a zaslúžene viedol po prvej časti. Do druhej tretiny však naši staršáci nastúpili omnoho lepšie sústredení. Vypracovali si viacero nebezpečných šancí, ktoré však neskončili gólom. V tretej tretine sa obraz hry nezmenil. Hralo sa na obe strany, kde šance súpera pochytal výborný Daniel Hampl a naši útočníci nedokázali premeniť šance. Súper v samotnom závere ešte zvýšil na konečných 3:0. Gulliverom sa tak napriek dobrému výkonu nepodarilo postúpiť do štvrťfinále. Čakali ich však ešte dva kvalitné zápasy v hre o konečné deviate miesto na turnaji.

V prvom z nich nastúpili proti FBC Česká Lípa, ktorá ich v úvode stretnutia zaskočila výborným napádaním. Gulliveri proti nemu nedokázali nájsť recept celú prvú tretinu a tak boli veľmi radi, že v nej neinkasovali gól. V druhej časti sa podarilo našim chlapcom využiť zlé striedanie súpera, ktoré rýchlou rozohrávkou štandadtnej situácie dokonale potrestali. Tento gól dodal Gulliverom potrebný pokoj na florbalky. V nasledujúcich minútach prebrali opraty zápasu a do prestávky pridali ďalšie dva góly. Na prvý gól Českej Lípy v úvode tretej tretiny naši chlapci okamžite gólovo odpovedali. V závere zápasu sa súperovi podarilo počas hry bez brankára znížiť na rozdiel jediného gólu. Do konca zápasu zostávali takmer dve celé minúty a tak súper v hre v šiestich pokračoval. Predošlý scenár sa však neopakoval a Ondřej Kos gólom do prázdnej brány rozhodol o prvom víťazstve na turnaji v pomere 5:3.

Gulliverov tak vďaka výhre čakal súboj o konečné deviate miesto na MČR proti Spartaku Pelhřimov. Ďalší slabší úvod zápasu z našej strany a súper viedol v druhej minúte 1:0. Kryštof Krůza však o 43 sekúnd po krásnej individuálnej akcii strelou do pravého horného rohu vyrovnal na 1:1. Od tohto momentu sa hralo vo vysokom tempe hore-dolu s veľkým množstvom nepresností na oboch stranách. Výnimkou bol iba úspešný rýchly protiútok tretej formácie, po ktorom išli Gulliveri do vedenia. V druhej tretine sa pokračovalo vo vysokom tempe, naši starší žiaci si vypracovali viacero sľubných príležitostí, ktoré však neskončili gólom. Na druhej strane hráči Pelhřimova uštedrili našim chlapcom tvrdú lekciu z produktivity, keď dokázali streliť dva góly z dvoch striel na bránu. Navyše gól na 3:2 strelili 12 sekúnd pred koncom druhej tretiny. Gulliverom sa však hneď po vhadzovaní podarilo získať štandardku v rohu na súperovej polovici a po rýchlej rozohrávke bleskovo vyrovnali. Stav po druhej tretine bol teda nerozhodný 3:3. Tretiu tretinu Gulliveri predčili súpera v držaní loptičky, ale nedokázali si vypracovať žiadnu výraznejšiu príležitosť a tak zápas pokračoval v predĺžení. V ňom bol nebezpečnejší Pelhřimov, ale gól nepadol a tak nasledovali trestné strieľania. V nich nakoniec boli úspešnejší naši chlapci a tak po poslednom chytenom nájazde výborného Daniela Hampla mohli prepuknúť oslavy zo zisku deviateho miesta na MČR.

Vyjadrenie trénera Lukášika: „Turnaj aj napriek trom prehrám hodnotím veľmi pozitívne. Odohrali sme 5 kvalitných zápasov proti veľmi kvalitným mužstvám. Každým zápasom sme sa zlepšovali a som veľmi rád, že sme sa s turnajom rozlúčili výhrou. Celý turnaj sme sa prezentovali naším kombinačným florbalom. Na druhej strane nám turnaj potvrdil, že v niektorých činnostiach máme stále nedostatky, napriek tomu, že sa im na tréningoch venujeme. Trápime sa v koncovke a oproti súperom zaostávame v blokovaní striel a dôraze pred oboma bránami. Na záver by som sa chcel touto cestou poďakovať chlapcom za celú sezónu, kedy vzorne a úspešne reprezentovali náš klub. Ročníku 2004 budem v doraste držať palce. Verím, že drvivá väčšina z nich náročný prechod do staršej vekovej kategórie zvládne.“