Juniorské play-off a jeho hodnocení

Nejvyšším možným umístěním zakončili hráči ročníku narození 1998/1999/2000 nejen tuto sezónu, ale i celé víc jak dvouleté období, kdy spolu tato kategorie hráčů v rámci tréninkového procesu vedeném trenéry Jandou, Menšíkem a Bořeckým trénovala a hrála. Během základní části letos junioři odehráli 20 utkání s bilancí 18 výher, 1 remíza a 1 prohra. O body je připravily pouze týmy Otrokovic (3:3) a Olomouce (1:2), které oba skončily své působení v nadstavbové části play-off na čepelích pozdějších soupeřů Gulliverů. Pojďme ale popořádku.

S náskokem 12 bodů na druhý tým tabulky základní části Gulliveři vybírali jako první soupeře do čtvrtfinále play-off a zvolili tým na 8. místě, Přerov. Ten našim hráčům velmi názorně ukázal, jak se play-off hrát nemá a hned v prvním utkání zvítězil na brněnské půdě 3:2 po nájezdech. „Když se na to podívám zpětně, je možná dobře, že jsme hned v prvním zápase prohráli. Navíc takovým způsobem. Byla to ve správnou dobu obdržená facka pro celý tým“ hodnotil velké překvapení z počátku nadstavbové části trenér Janda. V dalších dvou utkáních této série (juniorské play-off se hrálo na dva vítězné zápasy) již Gulliveři na hřišti dominovali a po vysokých výhrách 13:0 a 7:1 postoupili do semifinále.

V něm se potkali s týmem Havířova. V prvním domácím klání naši junioři svoji trpělivou hrou zvítězili bez větších problémů 5:1. Jenže v druhém vzájemném utkání přišly velké problémy pro gulliverskou jinak výbornou obrannou hru, kterou v zápase musel zastoupit fantastický Dan Chrást v bráně. „Soupeř nás v druhém zápase jasně přestřílel, byl fyzicky lepší i důraznější, měl obrovské šance a určitě chtěl v daný moment vyhrát mnohem víc jak my. Jenže my jsme měli Chrásta“, hodnotil zápas a výkon brankáře Janda. Gulliveři tak nejrychlejší, ale rozhodně ne nejpříjemnější cestou prošli přes semifinále.

Ve finále čekal Gullivers soupeř, který potěšil především dva členy týmu. Boj o titul se Znojmem, ve kterém trenér Janda a útočník Liška začínali své hráčské, resp. trenérské kariéry, měl tak mít pro oba dva velký náboj. Jenomže pro Znojmo došlo ke kolizi v termínové listině, kdy se utkání finále juniorů hrály ve stejné dny jako první finálové zápasy 1. mužské ligy a největší opory znojemského juniorského týmu tak měly nastupovat za muže. V sobotním utkání tak do Brna přijelo Znojmo s početně úzký kádrem, vedeným zastupujícím trenérem Pechurou. I přesto ale tato ochuzená sestava Znojma dvě třetiny svou hrou Gullivery velmi trápila. Ti rozhodli třemi góly až v závěrečné části a připsali si tak důležitou výhru 4:1. „Čekali jsme, že soupeř do prvního zápasu nastoupí v papírově slabší sestavě a chtěli jsme zápas i přes to nepodcenit, což se nám relativně povedlo. Jenže kdo mohl tušit (jak se o den později ukázalo), že papírově slabší sestava Znojma sehraje lepší zápas, než sehrály jejich juniorské hvězdy.“ hodnotil finále trenér Janda.

S finálovým “mečbolem” se tak junioři přesunuli v neděli do Znojma, kde se od 20:00 hod. sehrálo poslední utkání letošního juniorského play-off. Znojmo nastupující již v plné sestavě nenašlo ani jednou recept na výbornou obranu Gulliverů podpořenou trpělivým útokem a skvěle chytajícím Chrástem a na vlastním hřišti prohrálo 0:4. Podivnou situaci, kdy ve třetí třetině za stavu 0:3 trenér Znojma odešel s početnou skupinou svých hráčů z utkání pryč popisuje Roman Janda: „Popravdě jsem za 15 let své kariéry ještě neviděl, že se část týmu, která má být tou elitní a hvězdnou sebere a i s hlavním trenérem odejde z utkání úplně pryč, namísto toho, aby zůstala na střídačce v pozicích náhradníků. Pro soupeře v jakémkoliv zápase je takovýto jev úsměvný, ale pro vlastní spoluhráče těch, co odešli, a pro asistenta trenéra, který zápas dovedl do konce, to musí být velmi ponižující a ubohé“.

Junioři tak ukončili sezónu s mistrovským pohárem v rukách a po právu je teď před začátkem letní přípravy čeká pár týdnů odpočinku. Trenér Janda na závěr ještě dodal: „Chtěl bych moc poděkovat jménem trenérů a celého klubu všem rodičům za nadstandardní komunikaci a spolupráci v rámci celé sezóny. Za to, že s námi rodiče jezdili na venkovní zápasy, fandili na domácím hřišti nebo jen mysleli na tým, když zrovna brázdil florbalové vody. Je skvělé, že jsme vyhráli titul, ale podle mě je mnohem lepší, že se Vám rodičům i nám trenérům podařilo vychovat, vytrénovat a do jednoho týmu poskládat na čtyři desítky takto úžasných mladých lidí, což si troufnu tvrdit by jedna strana bez té druhé zvládnout nedokázala. Velké dík a těším se na další sezónu“.

autor: VC