Roman Janda: Pokud to klapne, tak rád uvidím juniory v osmičce nejlepších

 

 

Roman Janda se v různých rolích florbalu věnuje od 10 let. Florbalově vyrostl ve Znojmě, kde prošel mládežnickými kategoriemi, až k vrcholu jeho sportovní kariéry- angažmá v Buldogs Brno. Zde pro něj bohužel vrcholová sportovní kariéra ze zdravotních důvodů končí. Ale Roman na florbal nezanevřel a začal se naplno věnovat trénování. Po téměř tříletém působení v Hattricku Brno zakotvil u Gulliverů, kde má na starosti starší mládežnické kategorie, juniory a dorost. Jednu sezónu si vyzkoušel jako asistent u A-týmu. V sezóně 16/17 pod Romanovým vedením juniorka bez zaváhání proplula základní části, v play-off vybojovala vítězství ve druhé lize a zajistila si postup do nejvyšší KB ligy.

Co považuješ jako svůj největší trenérský úspěch?

Když vidím v mužských celostátních soutěžích za různé kluby hrát hráče, kteří prošli mými kategoriemi. Hráče, kteří mají všechny florbalové předpoklady pro to stát se výbornými a platnými členy mužských elitních týmů. Ale také ty, kteří to mají v hlavě srovnané, a zároveň slušnost a férovost pro ně nejsou jen prázdná slova. To, že takových hráčů zatím jen přibývá, považuji za svůj největší trenérský úspěch, který je pro mě velmi důležitý.

Jaké kategorie máš letos na starosti a kdo je teď doslova tvá pravá ruka?

Letos mám na starosti jako hlavní trenér kategorii juniorů. Zároveň jsem zůstal jako asistent trenéra u kategorie dorostenců, kterou jsem předal Honzovi Menšíkovi, jakožto mladšímu a nadějnějšímu trenérovi (smích). Honza zároveň jako v minulém roce zůstává mým asistentem v juniorech, koncepční propojenost je tak v těchto kategoriích zaručená i nadále. Já i Honza Menšík zastáváme stejné množství trenérské práce a zároveň i té organizační, kdy vzájemná komunikace a kooperace mezi námi je vysoce nadprůměrná. Vedle něj samozřejmě nesmím zapomenout na Jirku Bořeckého (smích).

Junioři vůbec poprvé v historii Gullivers hrají první ligu. Rozhovor děláme po první části, kde Gulliverské mládí v základní skupině vybojovalo druhé místo a tím i postup do elitní kategorie. Jaké jsou letošní cíle? Popřípadě s jakými výkony budeš spokojený?

Chtěl bych, aby Gulliveři nebyli jen ten tým, který se do juniorské elity dostane a další rok z ní zase spadne, protože mu buď odejde silný ročník do mužů, nebo vyprchá počáteční nadšení z postupu a narazí se na krutou realitu rozdílů ve výkonnosti. Doufám, že Gulliveři půjdou do každého zápasu maximálně připraveni a s touhou urvat co nejvíc bodů do tabulky. Doufám, že se budou prezentovat pěkným kombinačním florbalem, který s trochou štěstí během sezóny posunou na co nejvyšší rychlostní stupeň. A také doufám, že si Gulliveři každý zápas užijí. Pokud to klapne, tak rád uvidím Gullivery v osmičce nejlepších.

 

Czech Open, Gullivers U19, 2017

V mladších kategoriich se podstatně rychleji mění hráči, jedni přicházejí, další se přesouvají k A-týmu. Je už studnice talentů vyčerpána, nebo do dorostu a juniorky přicházejí další nadějní hráči?

S jistotou mohu říct, že ještě dva roky bude z juniorů do A-týmu mužů přicházet kvalita, což bych si ale netroufl tvrdit před dvěma lety, kdy tyto ročníky byli dorostenci. Stejně tak si netroufnu tvrdit, že současní dorostenci budou za dva roky tak dobře nachystaní na přechod do A-týmu mužů, protože to zatím nemohu vědět. Vím, že mají stejný potenciál a možnosti, a také se klub stará o to, aby se jim rok od roku zlepšovaly podmínky. Zbytek už záleží na samotných hráčích, brankářích a brankářce.

Působíš v Gulls už pár let, vidíš v něčem zásadní posun k lepšímu? Jak si případně podle tebe stojí Gulliverské mládí v porovnání s ostatními oddíly v Brně? 

Za těch pár let si Gulliveři z vlastních hráčů a rodičů dokázali vychovat několik mládežnických trenérů, kteří jsou obrovským příslibem do budoucna. Mají to v hlavě, co se týká klubové koncepce, výborně nastavené. To je podle mě velký krok dopředu. Díky těmto trenérům, jejich vzájemné komunikaci a spolupráci mezi jednotlivými kategoriemi se děti rozvíjí neuvěřitelnou rychlostí, a navíc s chutí. Je těžké porovnávat Gullivery s ostatními kluby v Brně, protože se najde čím dál více klubů, které tu práci s mládeží dělají dobře. V mých očích je gulliverské mládí nejlepší.

Jako bývalý brankář máš pod svým dohledem i jejich rozvoj. Jak jsi s nimi spokojen napříč kategoriemi?

V mužích, juniorech, dorostencích i starších žácích se naši brankáři každoročně umisťují v individuálních statistikách na nejvyšších příčkách. Navíc tyto naše týmy mají každoročně jeden z nejnižších průměrů obdržených branek na jedno utkání, což se k útočnému kombinačnímu florbalu většinou moc nehodí. Takže ano, jsem spokojený s brankáři a brankářkou, velmi. Na druhou stranu, i naši brankáři mají velké mezery, které se ještě musí naučit zvládat. Falešné pocity jistoty, přehnané názory na svoji kvalitu, vysoké nároky na hráče při trénincích a další nešvary, které v krizových situacích jsou schopné z brankářů vysát všechen klid a pohodu, které jsou tolik potřebné pro každý tým.

Byl jsi spatřen v brankářské výstroji, bystrému oku neuniklo tvé jméno na soupisce B-týmu. Chystá se velký návrat?

Tak to se teprve uvidí, jestli velký. Pokud čas, zdraví a junioři s dorostem dovolí, tak bych chtěl načasovat svoji formu na play-off mužského A-týmu (smích). Do té doby budu doufám platným členem mužů B.

 

Znojmo vs. Gullivers, finále 2. Juniorské ligy