Ostrava Cup 2018

O víkendu 1.-3.6. se naše týmy od přípravek po dorost tradičně zúčastnily turnaje Ostrava Cup, který po jeho skončení zhodnotili trenéři všech kategorií. Našim týmům se ve většině případů vedlo dobře ve skupinách, poměrně hůře už ale v play off, ve kterém nakonec příliš daleko nedokráčely. Všichni trenéři ale hodnotili akci velmi pozitivně. 

Přípravky

Děti obstály se ctí. A to jak chováním, tak herním projevem. Tým se musel trošku sehrát. K naší smůle jsme pořadí zápasů měli tak, že naše počáteční nesehranost hrála do karet soupeři. Ve skupině byly nejtěžší první dva zápasy, kdy se lámal chleba pro nasazení do play off. Nejlehčí byl až poslední zápas ve skupině. Těžký byl i los. Hned dva z našich soupeřů se dostali do nejlepší osmičky turnaje, náš tým v play off dostal do cesty budoucího vítěze turnaje, domácí Vítkovice. Tým střelecky táhnul Karel Fritscher s Robertem Markem, za zmínku stojí 5 branek Adiny Vejrostové. Hráčky a hráči získaly nové zkušenosti. Kolektiv fungoval velmi dobře. Mezi zápasy se děti zocelily zmrzlinou, fotbálkem nebo na průlezkách. Je škoda, že tým neodjel v nejsilnější sestavě. Pro klub to byl v kategorii přípravky první vícedenní turnaj s přespáním mimo Brno. Je třeba říct, že tyto akce hráče posouvají nejvíce, a to nejen po herní, ale i osobnostní stránce a je škoda, aby se jich děti neúčastnily a klub se mohl prezentovat v co nejsilnější sestavě.

Elévové

Před turnajem jsme byli vylosováni do skupiny se soupeři, o kterých nikdo z nás skoro nic nevěděl. První hrací den nasvědčoval, že to bude hladká jízda až do play off, protože naši kluci si bez problémů poradili se soupeři FBC Lipník 11:1 a s FBC Spartak Bílovec 9:0. Nicméně hned v sobotu ráno přišel první těžký soupeř a bohužel s ním i první prohra a to s FBC Coyotes Jabluňkov 2:5. Kluci se však z prohry rychle oklepali a první zápas vyřazovacích bojů zvládli na výbornou, kdy krasným kombinačním florbalem, zvláště v druhé polovině zápasu, porazili Paskov Saurians 7:1. Svůj poslední zápas naši kluci odehráli s pozdějším vítězem celého turnaje, se soupeřem z Karviné. Hráči předvedli neuvěřitelně bojovný výkon, ale bohužel ani to nestačilo na výborně střílejícího protivníka. A i kvůli spoustě našich neproměnných gólových příležitostí tak konečný stav byl 2:7 pro náš neprospěch. Kluci si celý turnaj užili nejen na hřišti, ale i třeba na koupališti a fotbálku mezi zápasy. Posunuli se jak florbalově, tak i lidsky.

Mladší žáci

Poměrně záhadnou skupinu odstartoval zápas na Dubině proti Snipers Dúbravka, který jsme ovládli v poměru 5:1. V druhém utkání prvního hracího dne nás čekal nejsilnější soupeř skupiny – ostravské FBC. Zápas s parametry play off jsme zvládli na výbornou a díky týmovému výkonu, dobré produktivitě, ukázkovému nasazení a fantastické divácké kulise, kterou podpořili hraniční nepotrestané zákroky obou týmů, jsme zvítězili v poměru 7:2. Po prvním dni jsme měli slunce v duši a v držení první místo ve skupině.

Sobotní boj o první místo v tabulce s týmem Petrovic se změnil ve vlažnou a nepříliš zajímavou podívanou plnou nepřesností. Výhra 5:2 nám přisoudila do šestnáctifinále tým UKS Orleta Warszawa. Tempo zápasu proti soupeři, jehož řady čítaly 6 hráčů, připomínalo rychlost želvy stižené obrnou. Utrpěli jsme vítězství 8:0 a ve večerním osmifinálovém klání nás čekal tým FBC Ostrava Žlutí. Větší hřiště vynutilo taktické změny, kterým se ale všichni hráči přizpůsobili na výbornou. Výsledek celoroční práce se ukázal na konečném výsledku 7:3 pro Gullivers. Brzké ranní čtvrtfinálové utkání se Snipers Bratislava v neděli jsme po florbalové stránce opanovali. Utkání doprovázela vynikající atmosféra, která nám pomohla dostat se ihned do zápasu. Vynikající týmový i taktický výkon navázal na obě utkání s FBC Ostrava. Vedení 3:0 se však nakonec kvůli smolnému závěru utkání nepodařilo udržet a to po remíze 3:3 v základní hrací době šlo do nájezdů, po kterých slavili hráči ze Slovenska. Cenné zkušenosti, které lze získat pouze v těchto utkáních se nám budou hodit do příštích let.

Po celý turnaj jsme se zvládali prezentovat aktivní kombinační hrou, kterou v letošním ročníku u většiny týmů zastoupil trend „nahazování míčků“. Zároveň jsme ve třech velmi těžkých utkáních zaznamenali skóre 17:9 a ve všech jsme tahali za delší konec. V následující sezoně navážeme na dosavadní práci a v příštím roce budeme připraveni znovu bojovat o vysoké pozice. Všem hráčům tímto znovu děkuji za vzornou florbalovou i lidskou reprezentaci našeho klubu. V neposlední řadě patří poděkování všem rodičům a fanouškům, kteří nám v průběhu turnaje pomáhali a podporovali nás.

Starší žáci

Starší žáci odjížděli na turnaj v pozici jednoho z favoritů, cílem bylo postoupit do nedělních bojů. Los nám do skupiny přihrál „severské“ týmy. První zápas proti účastníkovi MČR Uničovu byl klasickým příkladem toho, jak nemá vypadat vstupní utkání do turnaje. Plno individuálních nepřesností, laxnost, neschopnost podržet míček, vystřídat během hry a z toho plynoucí zvadlé tempo a nasazení. Soupeř hrál chytře, do útočení se nehrnul, čekal na chyby a hrál na brejky či nahazované míče a to mu vycházelo. Konečný výsledek 4:2 odpovídal průběhu utkání, po kterém však muselo dojít k ostřejšímu zhodnocení a vysvětlení si některých věcí hráčům ze strany trenérů. V druhém utkání již hráči předváděli pěkný kombinační florbal s velkým nasazením od první do poslední minuty a zaslouženě s Opavou zvítězili v poměru 5:1. Poslední utkání ve skupině s Rožnovem nemá cenu příliš hodnotit, kdy již podle rozcvičení bylo poznat, že soupeř nebude klást větší odpor. Povinná výhra 9:0 a vítězství ve skupině nám do prvního kola play off přisoudilo tým Tigers Poruba, který sice ve skupině všechny zápasy prohrál, ale poměrně těsným rozdílem a s málem inkasovaných branek. Hned v prvním střídání bylo jasné proč. Soupeř postavil hradbu hráčů na své polovině, urputně bránil, odpaloval míčky, nahazoval a občas se pokusil o nějaký ten brejk. Nám se po celé utkání nedařilo v koncovce, kdy jsme v řadě jasných situací vyloženě selhali. Soupeř vycítil šanci na úspěch poté, co se mu půl minuty před koncem první půle po našem obrovském tlaku povedl rychlý brejk, díky čemuž se šlo do šaten za stavu 1:1. V druhé půli byl obraz hry podobný, jedna obrovská chyba při brejku soupeře, ale naštěstí i tři naše branky do jeho sítě. V utkání pro oko diváka doslova otřesném jsme se protrpěli k výhře 4:2. Večerní osmifinále proti Gepardům bylo z naší strany přehlídkou neproměněných šancí. Soupeř poctivě bránil, velkou oporu měl ve svém brankáři a v několika šikovných individualitách. Celé utkání tak probíhalo podle stále stejného scénáře, my jsme se snažili tvořit hru, Gepardi jakmile se naskytla příležitost chodili do rychlých a nebezpečných kontrů. Po základní hrací době svítil na tabuli stav 1:1 a šlo se do nájezdů, které byly napínavé stejně jako celé utkání. Rozhodla až devátá série, po níž se radoval z postupu soupeř.

Po celý turnaj jsme se trápili v koncovce, kdy jsme se naplno prosadili pouze v utkání s Rožnovem, který ale kladl minimální odpor. V play off se pak z hráčů vytratila lehkost, kterou v útočné fázi nahradila nervozita. V osmifinále zmar ve finální fázi korunoval i neuznaný regulérní gól v druhé půli. K turnaji jako takovému musíme bohužel říct, že se jsme se potkali s protivníky, kteří příliš nevyznávali aktivní pojetí florbalu, což nám vzhledem k absenci střelců z větší vzdálenosti dělá obrovské problémy, jak se ukázalo již na MČR starších žáků. Na tom bude potřeba zapracovat. Naopak 6 obdržených branek v 5 utkáních je vizitkou kvalitní obranné práce. Závěrem je potřeba hráčům poděkovat za vzornou reprezentaci klubu, kolektivní výkony a bezproblémový průběh celého turnaje. Rodičům pak za podporu ve všech utkáních, i když florbalově jsme tentokrát nepředvedli to, na co máme.

Dorost

Již před začátkem samotného turnaje bylo téměř jisté, že letos dorostence nebude čekat nic jednoduchého. Vždyť hned turnajový los přiřkl Gulliverům dva ze tří papírově nejtěžších soupeřů, pátý nejlepší celek v republice tým FBC Ostrava, a pak celorepublikový výběr top hráčů a pro Gullivery pravidelného soupeře na ostravském turnaji, tým IBK Peaches 01. Posledním členem skupiny byl pak další domácí celek, tým Tigers Poruba. Dorostenci v čele s oběma výborně chytajícími brankáři, Davidem Slavíčkem a Michalem Bartoněm, však za žádnou cenu nechtěli dát top soupeřům nic zadarmo. Hnáni neuvěřitelnou týmovostí, která je provázela nejen na hřišti, ale i mimo ně, prohráli s pozdějším vítězem turnaje IBK Peaches 01 nejtěsnějším možným výsledkem 2:3, v utkání proti pozdějšímu stříbrnému týmu turnaje, proti Ostravě opět těsně prohráli, tentokrát 1:2. Bez inkasované branky pak zdolali jak Tigers Poruba, tak v prvním kole play off další výběrový tým IBK Bombers (výběr hráčů zlínského kraje). Jenže ona pověstná štěstěna se dorostencům odmítla naklonit, kdy jim v osmifinále poslala za soupeře pozdější bronzový tým turnaje, opět celorepublikový výběr hráčů, druhý z týmů IBK Peaches 02. A tak pro dorostence skončil po velkém boji jeden z herně nejtěžších turnajů posledních let. Trenér Menšíka turnaj okomentoval: „Po herní stránce se tým ukázal jako velice silný a konkurující soupeř proti kterémukoliv jinému celku. Vyzdvihl bych hlavně 1. lajnu (Konstant, Kozák, Bezrouk, Zoubek, Suchomel), která zvládla ze všech nejlépe hlavně taktické pokyny, které v jednom ze zápasů znamenaly i rapidní změnu rozehrávky a ofenzivní obranný systém 2-2-1, který jsme přes sezónu zase tolik netrénovali. Nadále patří obrovská pochvala oběma gólmanům (Bartoň, Slavíček), kteří na turnaji oba předvedli místy až neuvěřitelné zákroky a celý tým tedy maximálně podrželi. Z kolektivní stránky týmu musím hodnotit též pozitivně, celý turnaj se hráči chovali jako jeden tým s velkým „T“, což bylo znát jak na hřišti, tak mimo něj. Po celý turnaj panovala skvělá nálada, na všech hráčích i gólmanech byla vidět chuť i odhodlání postavit se jakémukoliv týmu, který jsem potkali. Při zápasech mě dokonce až překvapilo, jak moc se hráči i gólmani týmově podporovali a dokázali se i do těch nejtěžších zápasů motivovat, což určitě k výsledkům, které jsme uhráli, napomohlo. Vadou na kráse tak zůstává organizace turnaje, kdy dorostenci odehráli většinu zápasů na halách o rozměrech hřiště, které jsou hluboko za těmi, na kterých se hraje v sezóně. Délka hřiště 32 metrů je už opravdu hodně málo oproti normálu, a když k tomu přidáme, že kde jaký tým mladších žáků své zápasy odehrál naopak na velkých ostravských halách jako je např. ČPP aréna, Sareza, Dubina nebo Dopravní, tak je tento pro týmy důležitý detail turnaje podnětem k zamyšlení pro organizátory do příštího roku. Za turnaj všem hráčům a gólmanům děkuji a těšíme se společně na další letní turnaje, které nás čekají.“

Kompletní fotogalerii z Ostrava Cupu najdete na našem Flickeru.