Prague Floorball Cup 2019

Gulliverská mládež po Novém roce nezahálela a na závěr prvního týdne roku 2019 vyrazila na třídenní turnaj do hlavního města. Letos se do stověžaté Prahy vypravily týmy elévů, mladších a starších žáků. A jak se turnaj vydařil?

Starší žáci

V úvodním zápase skupiny čekal starší žáky soupeř ze Slovenska SC Malacky. Soupeř působil od prvních minut odevzdaným dojmem. Naši hráči převyšovali protivníka ve všech herních činnostech a střelecky se podařilo prosadit všem třem formacím. Na úvod turnaje tedy ideální rozjezd v podobě výhry 13:0.

V druhém pátečním zápase nastoupili starší žáci proti FBC Přerov. Gulliveři měli ideální vstup do zápasu, když se jim podařilo už v prvním poločase vybudovat čtyřgólový náskok. Soupeř sice snížil na rozdíl tří branek, ale víc už mu naši nedovolili. K tomu přidali ještě jeden gól a těšili se tak z druhého vítězství v poměru 5:1.

Posledním soupeřem v základní skupině byl zástupce Ústeckého kraje Florbal Chomutov. Gulliveři předvedli to co je zdobilo první hrací den turnaje a tedy napadání soupeřovy rozehrávky a po zisku míčku kombinační florbal v útočném pásmu. Na druhou stranu Chomutov hrozil z nebezpečných protiútoků. Naši chlapci šli dva krát do jednogólového vedení, ale soupeřovi se vždy podařilo vyrovnat. Třetí pokus o strhnutí zápasu na stranu oranžovo-černých byl však už úspěšný, když odskočili na rozdíl dvou branek a ustáli závěrečný tlak soupeře. Starší žáci se tak umístili na prvním místě základní skupiny bez ztráty bodu.

V osmifinále play-off Gullivery vyzval Start98 Praha-Kunratice. Naši měli znovu výborný vstup do utkání, kdy v prvních několika minutách střetnutí zatlačili soupeře na jeho vlastní polovině, což vyústilo do vedoucího gólu. Avšak soupeř kontroval hned po vhazovaní na středovém bodu a následně se mu podařilo jít do vedení. Gulliveři zůstali trochu zaskočení z vývoje utkání a chvíli trvalo, než se dostali opět do tempa a pokračovali v útočné hře. Navíc se Kunratice zavřely na vlastní polovině a poctivě bránily. Nervozita stoupala každým střídáním a tři minuty před koncem svítil na světelné tabuli stále nepříznivý výsledek 1:2. Gulliveři však nakonec svůj tlak dokázali přetavit do vyrovnávacího gólu a v poslední minutě dokonce otočit zápas ve svůj prospěch. Těšili se tak z výhry 3:2 a postupu do nedělního čtvrtfinále play-off A, kde jim turnajový pavouk přiřadil jednoho z favoritů celého turnaje Technology Florbal MB.

V první polovině čtvrtfinálového střetnutí se Gulliverům dařilo hrát se soupeřem vyrovnanou partii. Z pozorné obrany vyráželi do nebezpečných protiútoků, dokonce v některých pasážích hry dokázali zavřít Mladou Boleslav na vlastní polovině. Poločas skončil 0:0 a vypadalo to na pořádné drama. V druhé polovině hry však soupeř přidal na důrazu v osobních soubojích a byl mnohem nebezpečnější, což přetavil do dvougólového náskoku, který už dokázal do konce zápasu udržet. Závěrečný tlak našich chlapců navíc zkomplikovalo vyloučení. Starší žáci se tak přes prohru 0:2 rozloučili s turnajem sympatickým výkonem.

Hodnocení trenéra Lukášika: „Na turnaji sme odohrali celkovo päť zápasov. Prezentovali sme sa výbornou obranou, vysokým napádaním súpera a v útoku kreatívnou kombinačnou hrou. Žiadny súper nám nedokázal vstreliť viac ako dva góly. Musím chlapcov pochváliť za predvedenú hru na turnaji, najmä za osemfinálový zápas, ktorý bol hlavne o emóciách a o hlave. S takýmito zápasmi máme dlhodobo problém, avšak chlapci dokázali udržať chladnú hlavu a trpezlivou hrou zápas otočiť. Zápas proti Mladej Boleslavi sme ako jediný hrali zo zatiahnutej obrany. Treba uznať, že v druhej polovici zápasu súper ukázal väčšiu kvalitu na loptičke a väčší dôraz v osobných súbojoch a zaslúžene vyhral. Turnaj ukázal aj viacero našich nedostatkov. Máme veľké rezervy v blokovaní striel, v dôraze pred obidvoma bránkami a v ťažkých zápasoch sa trápime v zakončení. Na týchto veciach musíme do budúcna zapracovať.“

Mladší žáci

Mladší žáky čekal náročný start víkendu, který započal pátečním odjezdem v brzkých ranních hodinách a téhož dne je čekaly ještě dva zápasy. Po příjezdu se kluci ubytovali a vyrazili vstříc prvnímu utkání se soupeřem z Tachova. Tým se v zápase chvíli probouzel z dlouhé cesty a musel proto dohánět gólové manko. Skóre se měnilo jako na horské dráze a nakonec se zastavilo na konečném 6:5. Gulliveři si tak připsali první body do tabulky.

Druhým pátečním soupeřem byl pražský celek FC Bučis, které Gulliveři dobře znají ze starších kategorií. Mladší žáci však v utkání dominovali a po většinu utkání kontrolovali míček. Výsledkem byl stav 9:1 a úspěšně zakončený první hrací den turnaje, na jehož úplném konci ještě kluci pomohli vytvořit skvělou atmosféru při zápase elévů.

Sobota začala podobně jako pátek brzkým budíčkem. Utkání se Spartou Praha Red slibovalo vyrovnanou a florbalově kvalitní podívanou. V nervózním utkání se kluci za stavu 3:3, i přes probíhající diskuze nad rozhodnutími rozhodčích, dokázali soustředit plně na hru a postupně převrátili utkání na naši stranu. Konečný stav zněl 7:3. Za zmínku stojí také přístup trenéra a celého týmu Sparty, který prokázal vzorové fair play.

Mladší žáci tedy vyhráli skupinu a v osmifinále je čekal tým Šternberka. Ačkoliv skóre 6:0 napovídá, že šlo o jednoduchý zápas, opak je pravdou. Utkání plné tvrdých soubojů mladší žáci zvládli na výbornou a postupně přidávali góly. Zápas se definitivně zlomil až pár minut před koncem.

Los byl pro Gullivery letos nemilosrdný a mladším žákům přisoudil do nedělního čtvrtfinále pozdějšího jednoznačného vítěze turnaje, celek Vítkovic. Ten v předchozích zápasech porazil Hattrick 8:0 a Bulldoky 2:0, navíc inkasoval jen jednu branku. Vítkovice udeřily v prvních dvou střídáních dvěma pěknými kombinačními góly. Gulliveři ale nesklonili zbraně. Kvalitním a bojovným výkonem srovnali skóre zápasu na 2:2. Část zápasu dokonce soupeře přehrávali a vytvářeli si více šancí. Byl to však nakonec ostravský tým, kdo se radoval z vítězství v poměru 4:2. Kluci pak opět mohutně podpořili elévy v jejich tažení play-off B.

Hodnocení trenéra Boušky: „Největší přínos tohoto turnaje jsou zkušenosti z těžkých zápasů, kterých v sezoně tolik neodehrajeme. Jsem spokojený s předvedenou hrou a za celý turnaj mi nezbývá nic jiného, než kluky pochválit. Zodpovědný přístup a bojovnost se jim nedala upřít a v těžkých momentech zápasů se Spartou a Vítkovicemi jsme neztráceli odhodlání a předváděli výkon, za který patří klukům velké díky.“

Hodnocení trenéra Havlíčka: „Celý turnaj jsme se prezentovali přesně tak, jak chceme hrát celou sezónu. Aktivní napadání a kvalitní hra v pásmu nás dostaly až do čtvrtfinále, ve kterém chybělo jen málo a hráli bychom o medaile. Kluci odehráli 5 výborných zápasů a postupně se v nich zlepšovali. Nyní je třeba navázat na poctivou dřinu a práci na zápasech i na trénincích. Všem hráčům, rodičům a fanouškům děkuji za vzornou reprezentaci našeho klubu a pomoc při organizaci.“

Elévové

Elévové se do Prahy vypravili s týmem, který tradičně vůči soupeřům ztrácel na vzrůstu, jehož součástí byli tři hráči přípravky a řada hráčů zažila premiéru na „velkém turnaji“. Co však nemají malí Gulliveři ve výšce a kilech, mají v nohách a v bojovnosti, jak se opět v průběhu turnaje ukázalo.

Naše nejmenší zástupce čekaly v pátek dva pozdní zápasy. V tom prvním se utkali se Spartou Praha Yellow. Za bouřlivé podpory diváků elévové předvedli krásný florbalový výkon, nad kterým místy i trenérům zůstával rozum stát. Oranžových dresů bylo plné hřiště a elévové tak ovládli první zápas 5:1.

Místo zhlédnutí večerníčků a odchodu do hajan čekal kluky ještě pozdní večerní zápas s Přerovem. Ten se vydařil lépe soupeři, který byl vyspělejší jak fyzicky, tak florbalově. Přesto se kluci v zápase postupně zlepšovali a splnili cíle, které si během utkání kladli. Přerov zvítězil 6:2.

Těžká skupina pokračovala v sobotu utkáním s pozdějším vítězem play-off A, týmem Vítkovic. Florbalově i kondičně velmi vyspělý soupeř Gullivery přehrával takřka celý zápas. Přesto si kluci zaslouží velkou pochvalu za svůj výkon. Zejména druhá část utkání byla ze strany elévů ukázkou poctivé dřiny, na kterou navázali v pozdějších zápasech.

Elévové skončili ve skupině třetí a postupovali tak do play-off B. V něm narazili na dobře známého soupeře z ligových turnajů. Ve čtvrtfinále se utkali s Troopers Moravany. Utkání od začátku postrádalo tempo předchozích duelů, a to se promítlo i do skóre. Nejméně povedený zápas na turnaji elévové ovládli až v prodloužení a zvítězili 3:2.

V nedělních bojích se kluci prezentovali úplně jinak než v zápase s Troopers. V semifinále se střetli s týmem Říčan. Utkání bylo po celou dobu velmi vyrovnané a vítězství si naši zasloužili především vzorným nasazením. Vyhrané souboje a pak vydařené útočné akce přisoudily postup Gulliverů do finále po výhře 2:0. Celý zápas provázela také bouřlivá atmosféra vytvořená rodiči i hráči ostatních našich týmů.

Ve finále se naši nejmenší, jako již poslední zástupci Gulliverů na turnaji, utkali s Kanonýry z Kladna. Fyzicky vyspělý soupeř vstřelil rychle první branku. Diváci však hnali elévy za vyrovnání, a to také přišlo. Zlepšený výkon gradoval a vyústil v otočení skóre na naši stranu. Neuvěřitelná dřina elévů pak vedla k dalším brankám. V důležitý moment se podařilo proměnit i nájezd. Týmový výkon, bojovnost a poctivá práce se obrazila na světelné tabuli. Po zaznění sirény svítilo skóre 5:2 a vypukla obrovská radost. Elévové za mohutné podpory fanoušků ovládli play-off B a z Prahy si odváží zaslouženou medaili a spoustu skvělých zážitků.

Hodnocení trenéra Házyho: Na turnaj jsme přijeli s týmem, jehož velká část neměla s hrou 5 na 5 na velkém hřišti zkušenosti skoro žádné. I přesto se s tím kluci už hned od prvního zápasu vypořádali na výbornou a v průběhu turnaje se všichni postupně zlepšovali. Avšak těžké zápasy hlavně ve skupině nám ukázali, že před sebou máme s kluky ještě na trénincích velkou spoustu práce. Jako pozitiva vidím velkou týmovost a dřinu, což byli i jedny z hlavních důvodů, proč se nám podařilo se probojovat až do finále a to vyhrát.

Hodnocení trenéra Havlíčka: „Kluky můžu jen pochválit. Jako jedinou kaňku na skvělé turnaji vidím zápas s Troopers. Celý tým se na turnaji herně posunul a vytvořil si spoustu zážitků a vzpomínek, a to je v této kategorii nejdůležitější. Na práci na turnaji musíme nyní navázat i na trénincích a ligových turnajích. Děkuji všem hráčům, rodičům a fanouškům za skvělý turnaj a spolupráci.“

Gabča Králová

Na turnaji nechyběla ani dívčí složka Gulliverů, kterou reprezentovala Gábina Králová. Ta se do Prahy vypravila v netradičních černočervených barvách Znojma. A její výprava byla rovněž úspěšná. Znojmačky si z turnaje odvezly první místo v play-off B v kategorii G04. Tímto Gábině a celému týmu gratulujeme.

Hodnocení vedoucího výpravy Jiřího Bořeckého

„Na turnaj Prague Floorball Cup jsme jeli třetím rokem a poprvé rovnou se třemi kategoriemi. Výprava čítala 48 dětí a 5 trenérů, kteří byli všichni společně ubytování nedaleko hlavní mládežnické haly na HAMRU Braník.

Po sportovní stránce je pro nás turnaj možností, jak změřit síly s týmy ze silnějších regionů, což je hlavní důvod, proč na turnaj jezdíme. Zápasy s těžkými soupeři jsou nejlepším zrcadlem naší práce. Nejde ani tak o výsledky jako o herní projev. Z tohoto pohledu hodnotím turnaj pozitivně. Starší žáci na turnaji ukázali, že florbal hrát umí, i když na top týmy typu Vítkovic a Boleslavi nám stále něco chybí a zabrat musíme především v individuálních dovednostech a v důrazu. Je potřeba si uvědomit, že florbal bolí, souboje a bohužel i zranění jsou jeho běžnou součástí a nelze hrát pouze na krásu. V organizaci hry si naopak myslím, že jsme na tom velmi dobře, což se odrazilo v nízkém počtu obdržených branek. Zlepšit pak musíme hru do zatažené obrany, což nám činí dlouhodobě problém. V mladších žácích se kluci dostávali do provozní teploty trochu pomaleji, ale postupně se jejich výkony neustále zlepšovaly a bojovali i za nepříznivého stavu. Škoda občasných horších vstupů do zápasů, kdy je potřeba se soustředit od první vteřiny každého utkání.  Špatný začátek utkání stál kluky čtvrtfinále s Vítkovicemi, pozdějším suverénním vítězem turnaje. Elévové odjížděli na turnaj s velmi mladým týmem, zejména nabírat zkušenosti. Týmu se nepovedlo pouze jedno utkání s Moravany. Především v neděli pak kluci předváděli proti fyzicky vyspělejším týmům za mohutné podpory našich fanoušků krásný bojovný florbal, díky čemuž naprosto zaslouženě získali medaile za vítězství v play-off B.  Na závěr bych chtěl pochválit všechny naše brankáře a také Gabču Královou, která vyhrála play-off B s týmem děvčat Znojma.

Po organizační stránce jsme až na lehké zmatky při nedělním odjezdu turnaj zvládli.  Za celý turnaj se nevyskytl žádný kázeňský problém, což je na druhou stranu podmínkou takovýchto akcí, na které jezdíme jen kvůli florbalu. Do příště máme v plánu do organizace více zapojit rodiče. To si beru jako svůj úkol. Za poznámku určitě stojí pochvala od pořadatele za sportovní fandění rodičů a hráčů při zápasech elévů a také velmi dobrá zpětná vazba ze strany provozovatele ubytovny na chování kluků během času stráveném na ubytovně.“

Za celý klub tímto děkujeme všem zúčastněným hráčům za vzornou reprezentaci klubu, rodičům a fanouškům za podporu a pomoc při organizaci. Těšíme se na dalším podobné akce a zážitky.