Gulliveři zvládli vypjaté semifinále a vkročili výborně do finále Národní ligy

Ohlédněme se ještě v krátkosti za semifinále play-off Národní ligy východ mezi Sokol Brno I EMKOCase Gullivers a FBC Letka Toman Finance Group, které se po dvou úvodních utkáních v Ostravě přesunulo předminulý víkend do brněnské metropole. Stav série byl tou dobou vyrovnaný 1:1. Třetí semifinálové utkání pak minulý víkend v Brně přineslo drama, kdy ve vyrovnaném zápase teprve až v prodloužení strhl domácí David Novák samostatným průnikem výhru na stranu Gulls.

Do nedělního utkání tak vstupovali Gulliveři s vidinou možnosti ukončení celé semifinálové série. V něm ale předvedli velmi nepovedenou druhou třetinu, kterou prohráli 0:6 a ani závěrečný tlak a snaha o obrat ve třetí třetině už nestačila na to, tak velký náskok dotáhnout a utkání skončilo výhrou Letky 9:5.

Gullivers x Letka 4. utkání semifinále

Za vyrovnaného stavu 2:2 na zápasy se tak Gulls museli vypravit ve středu večer, za doprovodu a podpory brněnských fanoušků, na palubovku soupeře k rozhodujícímu klání do Ostravy. Do utkání oba celky vstoupily velmi opatrně, vědomy si vážnosti rozhodujícího zápasu a první třetina tak žádný gól nepřinesla. Do druhé části vstoupili lépe Gulls a po trefě Adama Boušky se ujali vedení. Soupeř dokázal rychle zareagovat a po chvilce vyrovnal na 1:1 domácí Tomáš Lokša. Přesilovou hru Letky v půlce zápasu následně využil Dalibor Ondruch a poslal domácí do vedení. Do minuty vedení domácích navýšil ještě Martin Krupa a hosté se museli vzpamatovat, pokud nechtěli připustit podobný průběh druhé třetiny jak v posledním utkání. To se povedlo poté, co Adam Bouška proměnil přesilovku. Stále však o gól vedli domácí, ale i tento rozdíl nakonec dokázal dvě minuty před koncem vymazat Václav Černoch. Do poslední třetiny se tak šlo za vyrovnaného stavu 3:3. Třetí část začala velmi svižně, nejdříve strhl vedení na stranu domácích Martin Kopp, na což odpověděl hned vzápětí gólem hostující Michal Žůrek a to vše během první minuty třetiny. Skóre se pak nějakou dobu neměnilo, i když šance byli na obou stranách. To narušil až necelých sedm minut do konce Michal Házy svým zásahem po fenomenálním sólu a přihrávce Davida Nováka. Letka šlapala do obrany domácích, ta byla pevná a dlouho odolávala, ale nakonec ji přece jen tři minuty před koncem prolomil hostující Martin Krupa a zápas znovu vyrovnal. Do konce základní hrací doby branka nepadla a tak šel zápas do prodloužení. To bylo velmi napínavé a oba týmy mohli o svém vítězství několikrát rozhodnout proměněním jedné z velkých šancí, které se jim v prodloužení naskytly. Na obou stranách zazvonila tyčka a poté se v šesté minutě prodloužení hrdinou utkání stal Michal Házy, který opět po spolupráci s Davidem Novákem trefil přesně pod břevno a strhl těsné vítězství na stranu Gullivers.

Michal Házy byl také odměněn za svůj výkon titulem hráč utkání. Gulls tak v rozhodujícím zápase semifinále porazili svého soka z Ostravy 6:5 po prodloužení a postoupili do finále Národní ligy východ, což se Gulliverům ještě nikdy v historii nepovedlo a prolomili tak dosavadní semifinálové prokletí.

V historicky první finálové sérii Národní ligy východ čekal Sokol Brno I EMKOCase Gullivers známý soupeř 1. FBK Rožnov pod Radhoštěm. Ten byl loňským přemožitelem domácích, které vyřadil tehdy v semifinále poměrem 3:1 na zápasy. Gulls tak měli dozajista Rožnovu co vracet. Rožnov letos postoupil do finále potom co si prvně ve čtvrtfinále poradil s nepříjemným soupeřem FBK Spartak Hluk a pak v semifinálové sérii předminulý víkend porazil a vyřadil sebevědomý tým TROOPERS Orel Telnice.

Gulliveři jako lepší celek po základní části získal výhodu začátku série na domácí palubovce a tak o víkendu premiérovou finálovou sérii pro domácí hostila hala v Brně na VUT.

První třetina sobotního utkání se nesla ve znamení oťukávání se a kvalitní obrany, hrálo se sice v tempu, ale oba týmy si dávaly pozor, aby neudělaly zbytečnou chybu. I tak bylo na obou stranách pár slibných šancí, které ovšem ani jeden z týmů neproměnil. První branku utkání si tak připsal na své konto až v druhé třetině střelec, přitom obránce domácích, Lukáš Vrtěl. Hra se z taktické bitvy měnila na velmi aktivně rozehranou partii z obou stran. Domácí po ubráněném oslabení, kdy eliminovali všechny nebezpečné pokusy hostů navýšili své vedení na 2:0 a opět se o to postaral již jmenovaný Lukáš Vrtěl. Do konce třetiny ještě přidal jeden gól na účet domácích kanonýr Michal Házy. Zápas měli lépe rozehraný domácí, ovšem nutno připomenout, že hosté se dostali do několika slibných šancí, naneštěstí pro ně žádná z nich gólem neskončila. I přes vyhrané buly na začátku třetí části Rožnov inkasoval jako první a to v čase 1:25, kdy na 4:0 zvyšoval Václav Černoch. Hosté se ovšem nemínili vzdát a stav utkání snižoval Petr Krhut. Devět minut do konce zápasu se ale prosadil kapitán domácích Radek Dřevěný, který zvyšoval na 5:1 a situace už pro Rožnov vypadala velmi špatně. Poté ale přišla přesilovka, se kterou si tentokrát hosté poradili a jmenovitě Josef Viktořík snižoval rozdíl gólů na tři. Rožnov cítil šanci a zvyšoval svůj tlak, ten ale domácí ustáli a dokonce se ještě podruhé v utkání trefil Michal Házy, který upravoval skóre na konečných 6:2.

Titul hráče utkání si za domácí tým odnesl dvougólový Lukáš Vrtěl. Gullivers tak zvládli svoji finálovou premiéru na výbornou a ujali se vedení v sérii 1:0. Další den v neděli je čekalo pokračování v podobě druhého domácího zápasu.

Druhé finálové utkání začaly oba celky a zvláště hosté mnohem aktivněji a už od začátku bylo nastoleno vyšší tempo hry. Jako první se tentokrát prosadil Rožnov po trefě Patrika Hegara. Domácí dlouho hledali odpověď, až ji nalezli ve využité přesilovce, kdy přesně zacílil Michal Házy. Do konce třetiny ještě domácí otočili vývoj utkání a to po útočném výletu obou obránců druhé pětky, který zakončoval Michal Šmíd. Druhá část pokračovala v nastoleném tempu a jak domácí tak hosté se dostávali do četných střeleckých příležitostí. Obrany ale stály pevně na svých místech a skóre se měnilo až v polovině druhé třetiny po úniku Lukáše Vrtěla po mantinelu, když zvyšoval na 3:1 pro domácí. Stupňující se tlak hostů se střídal s nebezpečnými akcemi domácích, ale ani jeden tým už dále neskóroval. Třetí třetina byla plná nebezpečných šancí hostů, které obvykle ale končily na blocích domácích obránců nebo je zastavil famózně chytající Chrást. Domácím se krom soustředěné obrany dařilo i v útoku a v zakončení. Nejdříve svým druhým přesným zásahem skóroval Lukáš Vrtěl, pak se z nařízeného trestného střílení trefil Václav Černoch. I přes enormní snahu hostů prolomit domácí obranu se jim to nepodařilo ani v přesilové hře a hře v šesti ke konci utkání a domácí urvali i druhý bod ve finálové sérii.

Konečné skóre zápasu bylo 5:1 pro Gulls a nejlepším hráčem utkání z mužstva domácích byl zvolen brankář Daniel Chrást. Nesmíme také zapomenout zmínit i výbornou atmosféru, kterou zařídilo velké množství skvělých domácích fanoušků, kteří přišli Gullivery podpořit a pomoct jim v tažení play-off. Gulls si tedy do Rožnova, kam se finále přesouvá, odvážejí matchball a mohou už jakýmkoli vítězstvím celou sérii ukončit. Možná už rozhodující zápasy se tak odehrají na půdě hostů tento víkend.