Trenérské hodnocení playoff

Play off jsme začínali po základní části až ze třetího místa tabulky, což bylo zapříčiněno ne úplně ideální formou na přelomu roku. Tam se nám po šňůře devíti vítězství v řadě podařilo i několikrát prohrát, ale nebrali jsme to nijak zásadně tragicky, pořád pro nás zůstávalo hlavním cílem se dobře připravit na play off a tomu jsme podřizovali tréninky a přípravu utkání jsme jen mírně upravili v posledních kolech, kde jsme přece jen chtěli zabrat, abychom si zachovali možnost výběru soupeře.

Výběr byl pak velmi zajímavý, kdy minutu před vypršením časového limitu zvolila první Telnice překvapivě Svitavy. Druhá Letka zvolila Aligátory a pro nás tak zůstala jasnou volbou Kopřivnice, tým, který hraje pěkný ofenzivní florbal, což jsme chtěli a nějakého takového soupeře si do čtvrtfinále přáli i přesto, že na první pohled se mohlo zdát, že jde o těžkého soupeře a risk hned na začátku. I Kopřivnice cítila šanci a kvitovala náš výběr s tím, že jsme pro ně nejpřijatelnější soupeř. My jsme ale byli, jako na všechna další utkání play off, i na Kopřivnici dobře připraveni a v prvním utkání jsme vyprovodili Kopřivnici s nulou. Ta ale předvedla svoji kvalitu a že umí zařadit na vyšší stupeň v dalších utkáních, kdy v závěrech vždy mocně dotahovala a třetí utkání tak šlo dokonce až do prodloužení, ve kterém se nám ale podařilo nakonec vybojovat poslední bod a sérii jsme tak vyhráli nejrychlejším možným způsobem 3:0. Byli jsme rádi, že nás v neděli už nečeká další výlet na sever a využili jsem volného dnu společnou večeří v K1 Steakhouse v Brně.

Soupeře do semifinále jsme podle očekávání dostali Letku, s čímž jsme byli spokojeni, protože jsme ji v základní části dokázali doma jednoznačně porazit a ve venkovním utkání prohrát jen těsně po nepodařeném výkonu zapadajícího do zmiňovaného horšího období na přelomu roku. Byli jsme tedy mírnými optimisty a doufali jsme v hladký průběh série. Jak už to ale ve sportu bývá, opak byl nakonec pravdou a čekala nás nejvyrovnanější a asi nejtěžší část play off. Po úvodním utkání na půdě soupeře, které jsme prohráli, bylo zapotřebí využít veškeré síly na druhé utkání, které jsme potřebovali vyhrát, abychom neodjížděli z Ostravy za velmi nepříjemného stavu 2:0 na utkání pro soupeře. Neděli se nám podařilo naladit náramně od snídaně, přes výlet na místní haldu Emu, oběd a poradu na hotelu, ve které jsme všichni maximálně nastavili své soustředění a přístup na blížící se druhé utkání.


V něm opravdu skvělým způsobem zastoupila naši druhou trápící se pětici naše v play off záložní třetí lajna, která vedla náš tým k vítězství a z Ostravy jsme tedy mohli odjíždět s klidným svědomím za stavu 1:1. Následující dvě domácí utkání ale konečné řešení nepřinesla, protože každý ze soupeřů vyhrál jedenkrát a tak náš čekal středeční výlet do Ostravy a velmi těžké páté rozhodující utkání na půdě soupeře. V něm tým předvedl obrovskou psychickou odolnost a sílu, když jsme se za nepříznivé stavu, kdy Letka vyhrávala 3:1 po třiceti minutách hry, dokázali vrátit do utkání a dokonce ho otočit na 5:4 v náš prospěch. Jenže Letka ještě vyrovnávacím gólem tři minuty před koncem poslala utkání do prodloužení a drama pokračovalo dál. Zde už přišly na řadu pověstné momenty play off, kdy zazvonily tyčky na obou stranách, náš brankář vytáhl zázračný zákrok proti soupeři zakončujícímu už víceméně do prázdné branky – utekli jsme tak hrobníkovi z lopaty a naši euforii o chvilku později rozproudil naplno Michal Házy, který nás výstavní střelou do víka poslal do finále Národní ligy. Byl to jeden z nejsilnějších momentů play off a určitě se všem zúčastněným zaryl hluboko do paměti.

Čekalo nás pak premiérové finále proti Rožnovu, které jsme díky lepšímu umístění v základní části začínali na vlastní palubovce v Brně. Taktika a poctivý přístup hráčů nás oběma domácími utkáními provedly jako nůž máslem, kdy jsme v obou případech Rožnov porazili a dovolili mu ve dvou utkáních skórovat dohromady jen třikrát, přičemž my jsme postrachu střelců a soupeřů Rožnova v Národní lize, jejich famóznímu brankáři Markovi Obšivačovi dokázali vstřelit 6 a 5 gólů. Na venkovní utkání jsme tedy vyrazili s vidinou, že už v sobotu by mohl být teoreticky konec a naše cesta za postupem do 1.ligy úspěšně za námi. V Rožnově nás čekaly zaplněné tribuny, parkety a domácí prostředí soupeře, ve kterém není zvyklý prohrávat. Velmi těžký zápas jsme odstartovali hrůzostrašně, kdy po 15 sekundách hry Rožnov vedl 1:0, soustředěným a pro náš mladý tým paradoxně zkušeným výkonem jsme ale hru rychle otočili a postupně přidávali góly a necelých deset minut před koncem tak vedli 5:2. Rožnov ale dokázal to, co se mu v předchozích utkáních moc nedařilo, zařadil na vyšší stupeň a začal výrazně dotahovat. Naštěstí pro nás jsme ale i v této fázi dokázali ještě jeden gól, nakonec vítězný, přidat a Rožnov už ve zbylém času na remízu nebo obrat nestihl dosáhnout. Vítězstvím 6:5 jsme tak jako s Kopřivnicí ukončili sérii nejrychlejším možným způsobem a také jsme tím nejlepším možným způsobem – triumfem v Národní lize, konečně splnili několikaletý cíl a sen postupu do vyšší ligy.

Celkový cíl sezóny zaměřený na dobrou přípravu na play off jsme tedy splnili perfektně. Soupeře, kteří nás v play off čekali, jsme si asi nakonec nemohli přát lepší – Kopřivnice odstartovala play off těžkými, ale velmi kvalitními a ofenzivně hranými utkáními a vyhnuli jsme se tak ve čtvrtfinále jiným soupeřům, kteří by mohli hrát urputně zezadu, nebo se soustředit na spoustu jiných věcí než florbal. Semifinále s Letkou nás prověřilo po další stránce, utkání plná osobních soubojů, pevné obrany a často vyrovnaného skóre, kde hrála velkou roli psychická odolnost hráčů nás dokonale připravila na finálovou sérii s Rožnovem, do kterého jsme tedy nastoupili s plnou koncentrací a nasazením, což vedlo k dobrému startu finálové série a konečnému, statisticky hladkému vítězství. Náš letošní tým dokázal v play off naplno využít a vytěžit to, co už ukazoval v průběhu celé sezóny, soudržnost a týmovost, dobrou techniku, kvalitu v zakončení, taktickou připravenost a věc v týmu s věkovým průměrem 22 let neobvyklou a to psychickou odolnost a zkušenou hru v důležitých momentech utkání. Věříme, že je tak připraven na to poprat se úspěšně v následující sezóně s týmy v 1. lize.