Ostrava cup 2019

Přelom května a června není jen předzvěst blížících se prázdnin, den dětí či část letní přípravy. Pro mladé Gullivery je to především termín tradičního letního turnaje Ostrava Cup. Do slezské metropole se vypravila početná výprava přípravek, elévů, mladších a starších žáků a dorostenců.Jestli dovezli Gulliveři do Brna cenné kovy, nebo jen svaly v železo ztuhlé, zjistíte níže.

Přípravka

Naši nejmenší se do Ostravy vypravili především pro získání zkušeností a dobrými zážitky. Ve skupině je čekala nejdříve již rozehraná Karviná. Dlouhá cesta či nervozita z prvního zápasu byla znát. Nepovedený výkon protkaný chybami při střídání vyústil v porážku 0:5. Gulls ale nesložili zbraně a na podvečerní zápas s Bulldočkami se řádně připravili. Díky rychle získanému vedení vybojovali první výhru v poměru 6:2.

Sobota začala brzkým budíčkem, snídaní a přesunem na zápas s ostravským FBC. Soupeř, jehož týmy patří v regionu k nejlepším, narazil na velmi dobře hrající Gullivery. Ke konečnému stavu 13:1 navíc vedla kombinační hra, což bylo další známkou zlepšení. Poslední zápas skupiny byl rovněž bojem o druhé místo. V něm se Gulls utkali s Mohelnicí. Zápas se tentokrát nesl spíše v duchu individuální hry, která si však udržela vysokou úroveň. Utkání nakonec ovládla Mohelnice poměrem 3:5.

Před prvním zápasem play-off se hráči posilnili pizzou a navštívili svět techniky. Poté už je čekali brněnští Gepardi. I přes dobrý výkon, který si hráči dokázali přenést z předchozího klání, byli Gepardi na síly našich nejmenších. Konečný výsledek 3:4 ukončil přípravce cestu turnajem. Hráči si pak užili volného večera a v neděli stihli podpořit mladší žáky.

Cílem turnaje, zejména v nejmladších kategoriích, je získat co nejvíce zkušeností a pozitivních zážitků. To se přípravce jistě podařilo a mají tak na čem do budoucna stavět.

Hodnocení trenéra Tomáše Mičulky: Plno hráčů přípravky jelo na akci tohoto typu poprvé. Hlavním cílem bylo vyzkoušet si pětkový florbal a odzkoušet naše schopnosti proti ostatním týmům. Na turnaji jsme chtěli ukázat pěkný florbal, který zahrnuje aktivní útok i obranu.  Bohužel to se nám v prvním zápase proti Karviné nepodařilo. Nervozita z prostředí a prvního zápasu udělala svoje a my jsme vůbec nebyli tým, který rodiče a fanoušci mohou znát ze sezony. Díky nesoustředění jsme byli svědky několika fatálních chyb. Do dalšího zápasu už jsme nastoupili s mnohem lepším nasazením.  Které se bylo vidět jak na hřišti, tak na světelné tabuli. V tomto duchu se nesl i zápas proti týmu FBC Bystroň Ostrava. Konečně jsme ukázali, jak umíme hrát. Poslední zápas ve skupině měl rozhodnout o umístění na předních příčkách tabulky. Celkově jsme předvedli mnohem “krásnější” florbal, kdy každá akce byla vytvořena celým týmem. Naopak Mohelnice zvolila taktiku nahazovaní na breaky. Dlouhou dobu jsme vedli vyrovnaný zápas, ale ke konci nás složili dva smolné góly.”

Po odpočinku mimo florbalové dění v oblasti Dolních Vítkovic, jsme nastoupili proti známému soupeři Gepardům. Ti nás překvapili velice kvalitní hrou. Celý zápas byl velice vyrovnaný a hra se přelévala ze stranu na stranu. K motivaci hráčů určitě pomohla výborná atmosféra vytvořená fanoušky obou brněnských týmů. O výsledku nakonec rozhodly absolutní drobnosti.

Do dalších zápasů a turnajů si musíme přenést aktivní, týmovou hru. Kterou letos v Ostravě občas zastínila ta individuální. Během celého turnaje bylo vidět, jak se tým s každým zápasem zlepšuje a chce zahrát co nejlépe. Celkově musím hráče pochválit za nasazení, hlavně v posledních dvou zápasech. Nebýt pár smolných situací, mohli jsme bojovat i v dalších kolech play-off v nedělní části.

Elévové

Elévy čekal tradičně náročný květen. Po turnaji O pohár starosty Sokola Brno I je čekal silně obsazený Ostrava Cup. V prvním zápase zavzpomínali Gulliveři na problematické polsko-české vztahy z dob minulých. A stejně jako za první republiky, dopadl zápas s polskou UKS Bankówkou Zielonkou debaklem. Soupeř nekladl výraznější odpor a Gulls dokráčeli k vítězství 12:0. Druhým soupeřem na pořadu dne byl FBC Bílovec. Fanoušci defenzivního florbalu měli radost z druhého vítězství s nulou, tentokrát v poměru 5:0. Po dvou odehraných zápasech čekala elévy večeře, Jen počkej, zajíci a spánek.

Brzká snídaně a přesun na ranní zápas čekal v sobotu nejen přípravku, ale i elévy. Posledním soupeřem byly ostravské Vítkovice. Kdo by však čekal souboj vychytralého zajíci a naivního vlka, spletl by se. Nejlepší výkon na turnaji znamenal vyrovnané utkání, ve kterém Gulliveři dokonce tahali za delší konec lana. Vítkovičtí však nakonec vstřelili dvě branky, což při nulové produktivitě Gulls stačilo na vítězství.

Play-off odstartoval zápas s Frýdkem-Místkem. Gulliveři byli sice v utkání lepší a vítězství měli ve svých rukou, ale místo střílení gólů inkasovali. Frýdek tak Gulls přetlačil 3:4 a poslal tak elévy na odpočinek.

Vrcholným výkonem tak zůstal zápas s Vítkovicemi, ve kterém elévové předváděli nejen kvalitu, ale i bojovnost, bez které se vyhrávat nedá.

Hodnocení trenéra Michala Házyho: Na turnaji jsme odehráli pouze 4 zápasy. Bohužel z toho první dva soupeři naše kluky příliš neprověřili.Třetí zápas v ranních hodinách v sobotu byl však úplně o ničem jiném. Domácí Vítkovice, které skončili na turnaji v konečném pořadí na 3. místě, ukazovali od první minuty velkou herní kvalitu. Naši kluci se však nezalekli a po celé utkání byli více než vyrovnaným soupeřem. Utkání sice skončilo 0:2 ve prospěch soupeře, ale na turnaji to byl od našich elévů suverénně nejlepší předvedený výkon.
Poslední zápas proti Frýdku Místku jsme nezvládli především v hlavách. Do zápasu jsme vstupovali jako favorité, ale bohužel jsme obdrželi zkraje zápasu branku a naše hra ani zdaleka neodpovídala tomu, co jsme předváděli v předešlém průběhu turnaje. Zápas jsme ještě stihli minutu před koncem z 1:3 srovnat na 3:3, avšak soupeř po šťastném odrazu 20 vteřin před koncem zvýšil na konečných 4:3.
Pro kluky to byl trpký konec, ale také velké zkušenosti, které je potřeba v takto mladém věku získávat a dál se zlepšovat.
Mimo florbal si kluci v sobotu užili i koupaliště, fotbálek a spoustu další zábavy.”

Mladší žáci

Mladší žáci se na úvod turnaje utkali s Mohelnicí. Zápas bez větších problémů zvládli a svoji cestu turnajem zahájili vítězstvím 5:1. Ve večerním utkání se pak přesunuli na Sarezu, kde se utkali s polskou UKS Bankówkou Zielonkou. Hřiště mužských rozměrů dělalo hráčům větší problémy, než soupeř samotný, který potrestal jen zlomek chyb. Výsledek 6:2 však přidělil Gulliverům další body do tabulky.

Spánku si mladší žáci moc neužili, neboť je čekal ranní zápas se Startem Praha. Mužské hřiště na Dubině sedlo více soupeři, který trestal nemilosrdně chyby v napadání a vracení. Pražené zvítězili 0:3. Hráči pak před prvním zápasem vyřazovací části podpořili starší žáky. Po mírných zmatcích ohledně konečného umístění šli mladší žáci do play-off z druhého místa. Do cesty se Gulliverům postavilo ostravské FBC modří. Perfektně odedřené utkání a zlepšený herní projev vedl k vítězství 3:0, kterému nezabránil ani výborný brankář soupeře. Večer se pak mohli Gulls těšit na utkání s Uničovem. Mladší žáci navázali na týmový výkon postavený na bojovnosti a kreativní útočné hře. Soupeře dokázali po většinu zápasu přehrávat a přidávat postupně góly. Do nedělní části turnaje posunulo Gulls vítězství 6:3.

Po náročném sobotním programu vstávali hráči podobně jako děda Lebeda. Po snídani je čekal přesun na zápas Havířovem. Bylo jasné, že půjde o vyrovnané utkání, které rozhodne týmovost a kvalita v zakončení. Gulls sice prohrávali, ale nepříznivý stav v hlavě zvládli a postupně překlopili vedení na svoji stranu. Trpělivý výkon a dlouhodobý tlak na soupeře vyústil ve výhru 3:1 a postup do čtvrtfinále. V něm se Gulliveři utkali s FBC Ostrava žlutí. Soupeř byl o poznání větší, což se projevilo zejména v závěru zápasu, kde chyběly síly. Utkání bylo dlouho vyrovnané. Důležité momenty však zvládli lépe ostravští a radovali se tak z postupu do finále po vítězství 2:5. Zklamání z porážky muselo jít rychle stranou, protože mladší žáky čekal záhy souboj o třetí místo. V něm se utkali s Karvinou. Dlouhý turnaj si vyžádal hodně fyzických i psychických sil. Zápas s Karvinou již postrádal dřívější lehkost a florbalovou kvalitu. Gulliveři i přes utrápený výkon získali vedení, které ale v závěru zápasu ztratili. Rozhodovat musely až nájezdy. V těch se ukázala psychická odolnost hráčů i brankáře. Po dramatickém závěru zvrátili mladší žáci vítězství zpět na svoji stranu. Boj o třetí místo ovládli po nájezdech 8:7 a mohli se radovat z úspěchu.

Hodnocení trenéra Ondřeje Havlíčka: Na turnaj jsme jeli s plánem hrát aktivní florbal založený na napadání. V průběhu skupiny jsme zjistili, že vzhledem k rozměrům hřišť budeme muset herní projev změnit. Cesta play-off byla postavená na týmovém výkonu a poctivé dřině. Hráči se zvládli velmi dobře adaptovat na jiný herní styl a prokázali psychickou odolnost. V play-off jsme odehráli čtyři výtečná utkání, v zápase o třetí místo už chyběly především psychické síly. Všichni hráči zaslouží obrovskou pochvalu a poděkování za perfektní reprezentaci klubu. Děkuji i rodičům a fanouškům za podporu a pomoc.”

Starší žáci

Starší žáci odjížděli na turnaj s cílem odehrát maximální počet utkání, pokud možno na tři formace. V porovnání s ligovou sezonou trenéři poněkud změnili složení jednotlivých lajn. V prvním zápase proti pozdějšímu finalistovi Trenčínu byla vidět nerozehranost i jistá nesehranost, což spolu s nepříliš aktivní hrou soupeře znamenalo divácky neatraktivní utkání, které jsme po zásluze prohráli 1:2. V druhém střetnutí na nás čekali Hokejky Ostrava. Připravili jsme se na tvrdý a jednoduchý styl soupeře a v první půli jasně dominovali díky perfektnímu napadání a kombinační hře. V druhé části za stavu 5:0 došlo k jistému sebeuspokojení, což protivník potrestal dvěma brankami. Zamotanou skupinu, v níž po dvou zápasech měly všechny týmy na kontě jednu výhru a jednu porážku, rozhodoval poslední dvojzápas. S Havířovem jsme po celou dobu byli aktivnější, ale herní převahu jsme dokázali přetavit pouze v jedinou branku v 6.minutě. O konečném výsledku 3:0 musely rozhodnout až dvě naše slepené branky v 19. a 20.minutě. Jelikož Trenčín v posledním zápase také zvítězil, znamenalo to pro nás druhé místo ve skupině.

Los nám do prvního kola play-off přisoudil brněnské Buldoky. Zápas byl po celou dobu ve vysokém tempu s řadou pěkných akcí na obou stranách. Branky padaly až v druhé půli, kdy se 6 minut před koncem nejdříve prosadili hráči Gulliverů. Buldoci překvapivě nikam nespěchali a vše si nechali až na poslední minutu, kdy dostali výhodu přesilové hry a v šesti hráčích v poli dokázali srovnat. V nájezdech pak Gulliveři nastřelili dvě tyčky a bohužel se podobně jako loni museli s turnajem rozloučit již v sobotu.

Hodnocení trenéra Jiřího Bořeckého: “Na turnaj jsme odjížděli s cílem vyzkoušet si odlišné složení jednotlivých formací. Zároveň dostali šanci hráči, kteří v druhé půli sezony toho za A-tým tolik neodehráli, takže sestava byla od zápasů na MČR poměrně odlišná. Kromě prvního utkání, kde jsme i vzhledem k absenci nějaké větší přípravy na turnaj hráli hrůzostrašně, jsem s výkony kluků spokojen. I zápas s Bulldogs jsme zvládli skoro celý odehrát na tři pětky, bez větších výpadků a byli jsme i více na míčku. Určitě vládne spokojenost s obrannou hrou, o čemž vypovídá pouze pět obdržených branek, z toho jedna vlastní a jedna při hře 4 proti 6. Jednoznačně musíme však zlepšit naši produktivitu, což je ale dlouhodobý problém. Nejvíce mě mrzí, že jsme neodehráli o 1-2 utkání více, protože si to kluci jednoznačně zasloužili.”

Dorost

Dorostenci odjížděli do Ostravy v očekávání, že by letos mohli prolomit smůlu, kdy se několik let po sobě v rozhodujících utkáních play-off střetávali s týmy, které později celý turnaj vyhrály (pozn. celorepublikové výběrové týmy Peaches, které letos na turnaji nestartovaly), kdy tyto týmy Gullivery z turnaje opakovaně “poslaly domů” příliš brzy.

Do prvního utkání proti týmu Kobylis, který hrál letos skupinu B nejvyšší celostátní soutěže dorostenců, vstoupili Gulliveři plně koncentrovaní, skvěle fyzicky připravení a svou bojovností, trpělivou hrou a téměř bezchybnou obranou dotáhli utkání k fotbalovému vítězství 1:0.  V prvním utkání v novém působišti se blýskl vychytanou nulou brankář Patrik Pospíšil.

Utkání s pořadovým číslem dva, soupeř z Frýdku-Místku posílený o pár hráčů z týmů hrající vyšší soutěže a opět vítězství, tentokrát 2:1. A opět fyzický, bojovný, ale zároveň trpělivý a do obrany téměř bezchybný výkon celého týmu. Jenže jak již druhý výsledek napovídal, útok, a především tedy střílení gólů, vázlo. Naopak i v tomto utkání se předvedl téměř bezchybný brankář, tentokrát Adam Lysák.

S ohledem na špatnou efektivitu přišel zásah do sestavy, kdy se trenéři pustili hned do několika odvážných změn. Do třetího utkání proti Tigers Poruba tak vstupovali někteří obránci na pozicích útočníků, útočníci v nových pozicích obránců, nové bylo složení všech tří lajn. Druhá nula v řadě pro brankáře Pospíšila a konečně střelecké procitnutí alespoň prvních dvou lajn znamenalo pohodlné vítězství 5:0 a postup z prvního místa tabulky F, což se nakonec paradoxně ukázalo jako to nejhorší, co se dorostencům mohlo na turnaji přihodit.

Do prvního kola play-off rozpis turnaje poslal Gulliverům pro ně velmi známého a také velmi neoblíbeného soupeře z letošní sezony (1.MVIL Ostrava), kterého letos ani jednou nedokázali Gulls v nejvyšší dorostenecké lize porazit. I přes rozpačitý začátek se naši dorostenci zavčasu srovnali s nepříjemnou hrou soupeře a vrátili mu tak dvě remízy ze sezony. Výhra 4:1 (další dobrý výkon brankáře Lysáka) a postup do osmifinále, kde Gullivery s ohledem na zmíněné vítězství ve skupině čekal jeden z papírových favoritů a už můžeme říct, že i pozdější vítěz turnaje, tým Black Angels.

Ačkoliv bylo téměř noční osmifinále dlouhou dobu vyrovnané, kdy Gulliveři dokonce vstoupili do utkání velmi dobře a tahali za delší konec pomyslných nitek, nedokázali tento svůj výkon přetavit ve vstřelené branky. Pote celých 25 minut svítilo na výsledkové tabuli průběžné skóre 1:0 pro tým z hlavního města. Místo závěrečného tlaku Gulliverů však přišla dvě nešťastná vyloučení. Hra v oslabení proti takto silnému soupeři, který navíc v utkání vede, byla až moc velkým soustem a zároveň námětem do přípravy na další ligovou sezónu. Hra Gulliverů se v posledních čtyřech minutách poprvé zhroutila a konečný výsledek utkání byl s ohledem na precizní výkon v rámci celého turnaje až moc krutý (0:5).

Hodnocení trenéra Jandy: “Není moc věcí, co bych mohl týmu vyčíst, spíše naopak jsem plný superlativ. Jenomže na dobré pocity trenérů se turnaje nevyhrávají a my jsme se nedokázali v osmifinále vyrovnat se soupeřem, který byl v danou dobu prostě lepší, a dal gól. Poprvé si v sobě odnáším z podobného turnaje pachuť určité sportovní nespravedlnosti, protože když jsem viděl týmy, které hrály další osmifinále a čtvrtfinále, tak je mi jasné, že jsme si svými dobrými výsledky ve skupině prostě vybojovali hrát s nejsilnějším týmem na turnaji. Za svůj dobrý výkon jsme byli “po zásluze” potrestáni. Mrzí mě to za celý tým. Ale upřímně se těším, jestli na předvedenou hru plnou chuti hrát a vyhrávat navážeme i v dalších turnajích a sezóně, pokud ano, tak to bude peckovní.”

Fotky z Ostrava cupu projíždějte na našem Flickru.