Prague Games 2019: Gulliveři nejlepším českým týmem v kategorii B17

Jako každý rok, i letos se v první polovině července v Praze konal mezinárodní turnaj Prague Games, který se řadí mezi největší a nejprestižnější florbalové turnaje na světě. Gullivery v Praze zastupoval tým v kategorii B17, což je věkově tým mladších juniorů a starších dorostenců.

Trenéři juniorského týmu Roman Janda a Jan Menšík naplánovali pro své hráče tři oficiální přípravné turnaje, které by měly pomoci hráče připravit na novou sezónu. První z nich, mezinárodní turnaj Prague Games, se řadí mezi největší turnaje na světě a trenéři na něj nominovali hráče ročníku 2002 a 2003, tedy napůl juniorský a napůl věkově ještě dorostenecký tým. Oproti loňské juniorské sestavě se v tomto turnaji představilo osm nováčků, kteří ještě do juniorského A-týmu v minulých letech nezasáhli. Od turnaje jsme očekávali spoustu dílčích výsledků a informací, které nám pomohou v další přípravě na juniorskou sezonu, příprava vyvrcholí vytvořením ne jen elitní tréninkové skupiny, ale i širší juniorské sestavy, která bude v sezóně dostávat prostor hrát za juniorský A-tým. Své specifické úkoly měli brankáři, obměnou prošly všechny útoky, které měly ukázat ‚co v nich je‘ a nejvíce pod trenérským drobnohledem byla práce obránců, kteří mohli využít absence čtyř zkušených beků, kteří pravidelně v minulé sezóně nastupovali za juniorský tým v KB lize juniorů. Na celkový výsledek jsme po úspěšném brněnském turnaji OpenGame tentokrát nehleděli, i když jsem věděl, že dostat se do první desítky by byl s ohledem na specifičnost losu  a předpisu zrovna naší konkrétní skupiny úspěch,“ vyjádřil se k před turnajovým plánům svého týmu trenér Janda.

Prvním soupeřem byl úřadující juniorský vicemistr Slovenska, tým Florko Košice. Aktivní pojetí hry soupeře nedělalo Gulliverům v tomto utkání příliš velké obtíže a trpělivě si dokráčeli pro vítězství 4:2. Kaňkou za utkáním byla nesoustředěnost našich hráčů v závěru utkání, kdy v poslední vteřině dovolili slovenskému soupeři vstřelit jeho druhou branku v utkání, která ale již vítězství Gulliverům nevzala. Svými prvními trefami v gulliverských barvách se prezentoval Štěpán Kouřil, své první body v podobě asistence přidal i další nováček v týmu, Miroslav Šimoník. Oba byli po zásluze odměněni již tradičním uvítacím ceremoniálem, kdy spolu se všemi věcmi byli vhozeni do sprch a byly na ně vypotřebovány dva celé šampóny. Tímto tedy oba hráče vítáme i my.

Druhé utkání ve skupině přineslo střetnutí týmů, které se potkaly v dorostenecké části brněnského Hummel OpenGame Kids. Gulliverům se postavil nepříjemný tým TJ Turnov, který opět urputně bránil a snažil se hrozit pouze z občasných, avšak o to nebezpečnějších protiútoků. Ačkoliv naši junioři měli chvílemi opravdu velký tlak, branku vstřelit nedokázali. Naštěstí ale ve svém prvním juniorském utkání vychytal Adam Lysák nulu a tak se musely oba týmy smířit s dělbou bodů za bezgólovou remízu.

Závěrečné střetnutí skupiny přineslo souboj Gulliverů se švédským týmem Hovshaga o konečné první místo ve skupině, které by znamenalo přímý postup do 1/16 finále turnaje. Jednalo se o krásné aktivní utkání z obou stran, které nakonec k vítěznému konci dovedl švédský soupeř. Po prohře 1:2 zbylo na Gullivery druhé místo ve skupině, které zcela nelogicky znamenalo papírově nejtěžšího možného soupeře do 1/32 finále turnaje. Předpis turnaje totiž do prvního kola play-off poslal všechny týmy umístěné na třetích a čtvrtých místech jednotlivých skupin a k nim pouze dva týmy, které se umístily na místech druhých, což byl přesně případ Gulliverů a také Spartaku Pelhřimov, který skončil druhý ve své skupině. Upřímně moc nechápu, jaká tykev takový rozpis chystala. Tým, který skončí druhý ve skupině dostane v prvním kole play-off takto těžkého soupeře, který se také umístil na druhém místě své skupiny, zatímco papírově nejslabší týmy, které skončily na místech třetích a čtvrtých hrají do kříže mezi sebou,“ pozastavil se nad rozpisem turnaje trenér Janda.

Do utkání s Pelhřimovem vstoupili Gulliveři výborně. Rychle vedli o dvě branky a do konce první poloviny utkání přidali ještě třetí. Jenže ve druhé polovině Gulliveři absolutně vypadli z role. Pelhřimov začal být ve všech ohledech lepší. Vstřelil dvě branky a k tomu si vybojoval také dvě trestná střílení ze hry. Jenže ty zneškodnil brankář Lysák, který přidal druhý fantastický výkon v turnaji (91,3% úspěšnost) a poslal tak Gullivery do dalšího kola play-off. Do něj turnajový pavouk přiřknul našim juniorům silného soupeře, přes kterého prošli junioři turnajovým pavoukem i na nedávnem Hummel Open Game v Brně, tým FBC Liberec. Trenéři potřetí na turnaji poslali do brány brankáře Lysáka a ten jim potřetí předvedl spektakulární výkon, když vychytal vítězství 4:1 a to s úspěšností zákroků 92,3%. „Že se brankáři takto povedou jeden nebo i dva zápasy za sebou, to není ve florbale nic tak neobvyklého. Ale že třikrát po sobě v takto těžkých utkání neklesne pod 90% úspěšnosti zákroků, má v průměru jednu obdrženou branku na zápas, přidá tři vychytaná trestná střílení, k tomu se spolupodílí na zakládání útoků krásnými výhozy, tak to je ohromné,“ vyzdvihl výkon jednoho ze svých brankářů trenér Janda.

V osmifinále se Gulliveři podruhé v turnaji střetli se švédskou Hovshagou a byli odhodláni ji vrátit těsnou porážku ze skupiny. Jenže k tomu chyběl lepší pohyb se soupeřem a méně individuálních chyb. Hovshaga porazila naše juniory i podruhé, tentokrát 5:2 a vystavila tak Gulliverům turnajovou stopku. „To, co jsme my trenéři očekávali od tohoto přípravného turnaje, to jsme také dostali. Spoustu informací, videí, individuálních i týmových výkonů, ale i taktických nedostatků a hluchých míst či námětů k individuálnímu zlepšení v přípravě každého hráče. Nakonec můžeme být vlastně i nadmíru spokojeni s konečným umístěním, kdy celkově deváté místo v takové konkurenci zahraničních i českých týmů je super. Navíc žádný český tým nedopadl lépe jak my a to se do toho kladného hodnocení turnaje počítá také,“ vyhodnotil celý turnaj trenér Janda.