Czech Open 2019 – muži získali bronz

Na letošním největším florbalovém turnaji na světě Czech Open se naši muži zúčastnili výběrové kategorie PRO, určené pro týmy ze třech nejvyšších lig z ČR, Finska, Švédska a Švýcarska a pro družstva z elitních soutěží ostatních zemí. Čekali je tedy vesměs všechno papírově silnější soupeři a jednalo se tak o ostrý test, který měl mírně poodhalit možnosti Gullivers v nadcházející sezóně jako nováčka 1. ligy.

V úvodním utkání se náš tým střetl s prvoligovým soupeřem z Karlových Varů. Jednalo o kvalitní utkání ve velmi dobrém tempu a nasazení, kdy bylo vidět, že týmy ještě disponují spoustou sil. Karlovy Vary často držely Gullivers v obranném bloku na vlastní polovině, z tlaku ale většinou přes naše dobré bloky branku neprocedili a Gullivers naopak dobrými kontry nebo napadáním trestali chyby. Brankový účet utkání otevřel ve 12. minutě Michal Házy a od té chvíle už Gullivers vedení nepustili až do konečného skóre a vítězství 6:3. Za zmínku stojí, že v utkání se dvěma góly prosadil po roční pauze navrátilec Jan Videman, který teprve nedávno naskočil do letní přípravy, ale ukázal, že florbal hrát nezapomněl.

V druhém utkání náš tým čekal opět soupeř z 1. ligy FAT PIPE Start98 Praha-Kunratice. Utkání už bylo více takticky svázáno a bylo vidět, že Start98 proti Gullivers zvolil opatrnější přístup, než Karlovy Vary, což se odrazilo i na mírně hubenějším výsledku a přelévání skóre ze strany na stranu, které ale v druhé polovině Gullivers překlopili ve svůj prospěch a konečné vítězství 4:3.

Další den ráno se náš tým střetl i ze soupeřem ze zahraničí a to účastníkem nejvyšší lotyšské soutěže Talsu NSS/Krauzers, který má ve svých řadách i několik lotyšských reprezentantů. Přesto, že se Lotyši v předchozích utkáních prezentovali náročným běhavým a fyzickým florbalem, s naším týmem zvolili velmi opatrnou taktiku a tak se utkání pro oko diváka vyvíjelo ne zrovna atraktivně a skončilo i nejtěsnějším možným rozdílem 1:0 pro Gullivers. Zajímavostí bylo, že v první půli jedna ze střel Talsu skončila záhadným způsobem na horní síťce branky střežené Danielem Chrástem, což v tuto chvíli logicky i přes protesty Lotyšů rozhodčí jako gól neuznal. Po důkladné kontrole po skončení utkání, se ale v síťce našla díra, kterou mohl míček teoreticky propadnout, tudíž se o branku možná mohlo jednat. Vzhledem k těsnému průběhu dalších fází turnaje výsledek Gullivers vs. Talsu přisoudil Gullivers postup a Lotyšům nepostup, takže, když budeme trochu spekulovat, tato možná neuznaná branka mohla být pro Talsu velmi smolným momentem.

Gullivers v odpoledním programu čekal dále další tým z 1. ligy FBS Štíři Č. Budějovice, kde si náš tým poprvé v turnaji vybral slabší chvilku a v ne příliš povedeném utkání se prezentoval jen jednou vstřelenou brankou a svému soupeři nakonec poměrně hladce podlehl 1:5.

Na závěr základních částí pak čekal na Gullivery pravděpodobně nejtěžší soupeř kategorie PRO, pražský Black Angels, nový účastník české Superligy. Zde už byl výkonnostní rozdíl znát a i přes naši rychle vstřelenou branku se Gullivers v první půli utkání spíše jen bránili tlaku Blacků, kteří skóre otočili na 3:1 ve svůj prospěch. V druhé půli Gullivers svůj výkon zlepšili a hra se mírně vyrovnala. Padl jeden gól na každé straně a utkání tak skončilo 4:2 pro Black Angels.

I přes prohry ve dvou posledních utkáních Gullivers nasbírali dostatek bodů na postup do play-off turnaje, kde je ve čtvrtfinále čekal pikantní souboj s městským rivalem Bulldogs Brno. Protože v tomto derby je pro oba týmy vítězství vždy ceněno dvojnásobně, hrál se opatrnější florbal a na branku se čekalo až do druhé části. Skóre otevřeli jako první Bulldogs a pak bylo otázkou, zda Gullivers dokáží odpovědět, nebo si Buldoci své vedení pojistí. Osm minut před koncem utkání ale na 1:1 srovnal nyní již Gulliverský Martin Ulman, který po nepovedené sezóně Buldoků, kteří ze Superligy sestoupili do 1.ligy, přestoupil v létě od nich právě do Gullivers. V závěru utkání ještě měl náš tým přesilovou hru, ale slibnou šanci na vítězství nevyužil a šlo se tak do nájezdů. V nich Gulliveři proměnili všechny tři, zatímco Bulldogs skórovali jen jednou, takže postupujícím do semifinále se stali Guliveři.

V něm narazili opět na Black Angels, jenže naději na dobrý výsledek s tímto soupeřem si hned po pěti minutách naši hráči dvěma smolnými vlastními góly velmi zkomplikovali a snaha utkání otočit už vyšla naprázdno, kdy sil na obrat v takto náročném turnaji zbývalo málo a soupeř si vedení pohlídal. Utkání skončilo výhrou Black Angels 6:1, jejich hráči se mohli radovat z postupu do finále a později i celkového vítězství a Gulliveři získali bronzové medaile (utkání o třetí místo se na turnaji nehraje).

Komentář trenéra Jiřího Bořeckého:

Na Czech Open jsme odjížděli bez větší florbalové přípravy, v podstatě hráči před turnajem absolvovali pouze dva tréninky v hale. Otázkou bylo také, jak se popasujeme s kvalitou soupeřů z nejvyšších soutěží, což pro nás bude jistý ukazatel do nové sezóny. Nakonec jsme se mimo jiné střetli hned se čtyřmi soupeři z 1. ligy, tedy našimi přímými budoucími konkurenty. Kluci až na zápas se Štíry odehráli slušný turnaj. Ten se výsledkově vydařil nad očekávání, i když se musíme držet při zemi, týmy často na tyto turnaje nejezdí v plných sestavách a 100% formě, takže se z výsledků nedají hned dělat jednoznačné závěry. Utkání nám také ukázala slabiny, do sezóny musíme zapracovat zejména na útočné fázi, tam nás letos čeká hodně práce. Každopádně to pro nás byla důležitá a pozitivní zkušenost, která nám přidává mírný optimismus v tom, že se snad v 1. lize jako nováček neztratíme.