Věřím, že na sezónu budeme vzpomínat jako na úspěšnou, říká před play-down Vítězslav Carda

Gulliverům minulý víkend skončila v jejich první sezóně v 1. lize mužů základní část, po které se umístili na 11. příčce a budou tedy hrát play-down, ve kterém se střetnou s celkem Petrovic. O průběhu základní části jsme si připravili rozhovor s Vítězslavem Cardou, jedním z trenérského dua stojícího za kormidlem A-týmu.

1) Máme za sebou konec základní části, ve které se hrálo kvůli vyššímu počtu účastníků více utkání, než loni v Národní lize. Jsi rád, že už je konec?

Asi bych byl radši, kdyby se ještě hrálo a my mohli bojovat stále o play-off…, jinak větší počet utkání osobně jako zásadní rozdíl nevnímám, v praxi mi nepřišlo, že by to byla velká změna.

2) Jak velký kvalitativní skok to pro Gullivery byl, skočit do 1. ligy?
Na začátku sezóny jsme to tak moc nevnímali, ale teď na konci základní části musím říct, že to byl poměrně velký skok, který nám především nastavil zrcadlo a odhalil nedostatky, které máme a na kterých musíme pracovat, nejen v A-týmu, ale i v práci s mládeží a obecně. Myslím, že díky tomu postup do 1.ligy pro Gullivery může být jedním z důležitých momentů klubu.

3) Na postup do play-off nám sice nakonec chyběl jediný bod, jistotu nepostupu jsme ale měli podstatně dřív, je to tak?
Ano, jistotu nepostupu jsme měli už o něco dřív a mračna se stahovala ještě o kousek dřív. Už když jsme jeli do Havířova na utkání s Torpedem, tak jsme tušili, že půjde o dost zlomový okamžik. Ten jsme nezvládli a naděje na předkolo play-off už se začala dost vytrácet.

4) Sám si vybavuji minimálně jednu situaci z domácího utkání se Startem98, kde jste za vyrovnaného stavu chvíli před koncem soupeři výhru svojí chybou darovali. Platí tedy to, že si za jedenácté místo můžeme sami?
Samozřejmě. Velmi zřídka se stane, že by si za to tým nemohl sám. I druhé utkání se Startem mohlo být lepší, v Jaroměři se dalo vyhrát, s Rožnovem jsme ztratili bod, ve Znojmě jsme nechytili začátek utkání, špatný výkon v Ústí, obě prohrané utkání s Torpedem atd., to je spousta střípků, která dá dohromady skládačku s výsledkem. Teď zpětně můžeme zpytovat svědomí, ale jak říká jedno staré, ale pravdivé sportovní klišé, teď už nezbývá, než se z chyb poučit a soustředit se na play-down a na to, abychom získané zkušenosti využili příští rok v 1. lize a ne v lize Národní.

5) Sice nám play-off uteklo o jediný bod, přesto…dá se vůbec jedenácté místo brát v první sezóně jako neúspěch?
V první sezóně je výhoda v tom, že tam něco jako zásadní neúspěch víceméně není, každý se na to dívá shovívavě, takže můžeme říct, že jedenácté místo není žádný propadák. Před sezónou jsme si ale říkali, že úspěch by byl postup do play-off, což se nepodařilo, takže v tomto směru to trochu zklamaní je. Každopádně cílem sezóny bylo a je udržet ligu, což stále doufám, že se podaří, cíl bude splněn a v budoucnu budeme na tuto sezónu vzpomínat jako na úspěšnou.

6) Venku to mnohdy herně ani výsledkově tak slavné nebylo, na domácím hřišti ale dokázali Gulliveři hrát s kýmkoliv…
Doma se nám hrálo rozhodně lépe, možná proto, že soupeřům se na VUT hraje špatně, možná proto, že na některé dlouhé výjezdy nejme zvyklí, co si ale myslím, že stojí velkou měrou za dobrou domácí bilancí je, že jsme skoro na všech domácích utkáních měli skvělou atmosféru zajištěnou našimi fanoušky a fanklubem. To rozhodně pomohlo a fanoušci byli obrazným dalším hráčem na hřišti.

7) Václav Černoch ovládl pořadí střelců celé soutěže, Adam Bouška byl pak druhý mezi nahrávači. Jaký je to signál pro vás pro trenéry, že sice máme dva hráče až neuvěřitelně vysoko v těchto statistikách, ale do play-off to týmu stejně nepomůže.
Asi se nechci pouštět do nějaké podrobné analýzy týmu, částečně z toho vyplývá jednoduše to, co si může každý domyslet, že občas tým táhly dobré výkony několika jedinců. Nemyslím, že by to ale bylo jen o nich, i např. Martin Ulman nebo Michal Házy mají ze základní části slušný bodový zisk, akorát ne takový, aby jejich fotka svítila v TOP5 celé ligy. To, že to nestačilo na lepší umístění je škoda, podobně bych řekl, že to bylo třeba i s herním projevem, který nebyl špatný a přesto hrajeme o záchranu.

8) V play-down čekají Gullivery Petrovice, které jsme v sezóně pokaždé porazili, i když vždy těsně. Lehká práce se tak nedá čekat ani nyní, že?
Pravděpodobně ne, ale bude se hrát série, která bude takticky i psychicky náročná a nějaký zlom a ústřel v ní klidně nastat může.

9) Probíhá směrem k play-down nějaká speciální příprava?
Speciální příprava probíhá, ale nebudu teď prozrazovat jaká.

10) Kdybys měl ze základní části vybrat jeden highlight, který ti utkvěl v hlavě, co by to bylo?
Spíš než highlighty mi v hlavně utkvělo hodně obecných myšlenek, jak jsem naznačil v odpovědi k druhé otázce. Jeden kuriózní highlight ale třeba byl čtvrtý gól Adama Boušky v domácím utkání proti Slovanu, to se jen tak nevidí.

 

Našemu Víťovi moc děkujeme za rozhovor a těšíme se na 14. března, kdy hrajeme doma první utkání play-down proti Petrovicím!