Fungování klubu v době pandemie

Poslední týdny přinesly pro všechny občany ČR události a omezení, se kterými se pravděpodobně ještě nikdy nesetkali. Na vše nové si museli zvyknout a přizpůsobit se. Dopadlo to zásadně i na sport. Manažer klubu Vítězslav Carda nám prozradil jak nyní klub funguje a co očekává do budoucna.

S nástupem pandemie nemoci COVID-19 se víceméně během pár dní úplně změnilo fungování všeho. Jak to ovlivnilo Gullivers a jaký byl průběh?

Když to vezmu zhruba postupně, tak omezením shromažďování byli z utkání prvně vyloučeni diváci, pak přišlo zavírání sportovišť a další omezení shromažďování tak, že nezbylo nic jiného, než dočasně ukončit celou primární činnost klubu spočívající v organizování tréninkových jednotek a utkání. Chod klubu se tak z velké části zastavil.

Nejen našeho, ale i všech ostatních. Českému florbalu nezbylo nic jiného, než 13.3. ukončit soutěže, přičemž bylo jasné, že jejich nový rozjezd je v dané situaci nereálný, takže byla rovnou ukončena celá sezóna. Víceméně se dá zjednodušeně říct, že tím, že nebyla dohrána, byla svým způsobem anulována a jako by nebyla. Vrcholy sezóny v podobě play-off, MČR apod. neproběhnou a týmy výsledkově končí tak, jak byly v tu chvíli postaveny v tabulce. Až na výjimky se neřeší sestupy a postupy do nižších nebo vyšších lig a pro naše týmy to znamená, že se nic nemění a v nové sezóně nastoupí znovu  v těch soutěžích jako letos.

Jak jste se s tím v tu chvíli vypořádali?

Omezením možnosti trénovat se samozřejmě narušila základní práce klubu, snažili jsme se najít možnosti jak tréninky upravit na tyto podmínky, ale společná organizovaná aktivita byla postupně opatřeními úplně utlumena, takže i třeba úvahy nad tréninky v malých skupinách na venkovních sportovištích vzaly za své. I další úvahy nad jakýmikoli jinými možnostmi. Vládní opatření přišla přísná. Nemáme to ale nikomu za zlé, zdraví je přednější a respektujeme plně opatření vlády a vážnost situace, která si to vyžádala. Nyní nezbývá než čekat, jak se vše dále vyvine.

Co tedy nyní zaměstnanci a trenéři klubu dělají?

Trenéři a pracovníci klubu fungují dál v omezených možnostech, ale chceme tento čas využít na maximum pro věci, které se dají dělat. Máme tedy nastavenou intenzivní elektronickou komunikaci a pracujeme na věcech, na které běžně není tolik času. Hodně se věnujeme práci na koncepci klubu, která v podstatě obsahuje celou filozofii klubu, návody jak trénovat, jak řešit konkrétní situace, tréninkové plány, cvičení, herní principy apod., to nám zabírá teď spoustu času a hodiny videokonferencí na Skype.

Snažíme se také udělat tréninkové plány pro hráče, aby mohli trénovat doma. Některé věkové kategorie už plány dostaly a jedou podle nich. Na web jsme dále umístili Skills (http://www.gulls.cz/skills), kde si naši hráči, ale i jiní, mohou vyzkoušet svoje dovednosti. Pomalu nám přichází videa s tím, jak kdo výzvu zvládl.

Také jsme se rozhodli pomáhat a zapojujeme se jako dobrovolníci v různých iniciativách, které se objevily, jako např. Dobrovolníci MUNI. Ukázalo se, že Češi umí držet spolu a pomáhat si, takže dobrovolníku je nakonec přebytek a práce je sporadická, ale už jsme rozváželi potraviny seniorům, rozváželi materiál na šití roušek a rozdávali informační letáky. Uvidíme, kolik práce bude dál.

Sice je teď samozřejmě těžké něco plánovat do budoucna, když nikdo neví, jaký přesně bude vývoj pandemie, věnujete se ale v úvahách i tomu, co bude za pár týdnů, měsíců?

Určitě věnujeme, jinak to ani nejde. Práce klubu normálně i teď ve velké míře spočívá v plánování. Za současné situace je to hlavně diskuze nad různými scénáři a příprava na krizové řízení, aby nás nic nezaskočilo. Se spoustou rozhodnutí se ale čeká, jen velmi málo věcí se dá rozhodnout hned.

A je tedy něco, co už víte teď?

Můžu spíš říct, co zhruba předpokládáme. Zatím není oficiálně zrušena žádná letní akce jako Turnaj elévů, Ostrava Cup, Opengame, Prague Games, ale ty, které jsou v dřívějších termínech jsou ve značném ohrožení a dá se předpokládat, že během několika týdnů se bude vědět, zda budou, nebudou, nebo budou upravené a nebo se posunou. Připravujeme scénáře na tyto možnosti. Letní příprava, pokud nebudeme sedět v karanténě až do září proběhne, pokud se bude situace vyvíjet dobře, nemusela by se možná ani výrazně posouvat a trochu věříme i v původně plánovaný začátek v květnu. Také věříme, že rozjezd nové sezóny bude bezproblémový. Dojezd té staré už je ale jiná písnička. Zde víme, že i kdyby byla možnost ještě trénovat před létem, starší kategorie už by do haly nešly a šly rovnou na letní přípravu, mladší by pak měly mix tréninků v hale a venku, tam by to zůstalo jako každý rok v jarních měsících.

Opatrně se také připravujeme na finanční dopady Koronaviru, asi je jasné, že ekonomika půjde dolů a zasáhne to i nás. Předpokládáme, že nevyužitý čas z letošní sezóny budeme muset členům vykompenzovat, stopli jsme na dobu neurčitou i všechny investice, které nejsou vyloženě nutné, řešíme samozřejmě i aktuální platy trenérů a organizačních pracovníků a jednoduše se připravujeme, že asi nastanou horší časy.

Nechci být ale takhle na konci rozhovoru pesimista, vše se ještě uvidí. Buďte zdraví a doufejme, že se brzy zas potkáme na sportovištích.