Elévové na Open Game došli až do finále, mladší žáci i přípravka skončili ve čtvrtfinále

Ve čtvrtek 18. června v Brně odstartoval turnaj Open Game, což by pro tuto tradiční akci nebylo pranic výjimečného, jenže vynucená pauza způsobená koronavirem z tohoto okamžiku výjimečnou událost udělala. Poprvé od začátku března tu bylo velké florbalové klání.

Gulliveři vyslali do turnajové koridy celkem devět týmů. Název Sokol Brno I EMKOCase Gullivers svítil ve všech chlapeckých kategoriích vyjímaje minipřípravku, v elévech, mladších i starších žácích dokonce dvakrát.

 

Přípravka

Kategorie přípravky byla letos vzhledem k faktu, že přihlášených týmů nebylo nějaké závratné množství, postavena odlišným způsobem, než ostatní kategorie. Celá se hrála na jednu velkou skupinu systémem každý s každým. Z následné tabulky byly vytvořeny 4 dvojice pro play-off. Všechny utkání skupiny navíc přípravka hrála na domácí půdě na Sokole Brno I.

Když v sobotu večer měli Gulliveři odehraných všech svých 10 skupinových utkání, svítilo v kolonce bodů číslo 18, což znamenalo čtvrté místo za 6 výher a 4 prohry. Do nedělního čtvrtfinále tak na Gulls připadly Bulldogs G, tedy kompletně dívčí družstvo elévek, kterým bylo umožněno startovat v kategorii přípravka. Boj s výškovou převahou bohužel našim nejmenším nevyšel a zůstali tak před branami semifinále po těsné prohře 2:3.

Komentář trenéra přípravky, Roberta Válka: “Úvodem chceme tým pochválit za poctivý přístup a kázeň. Na to, že jsme spolu byli 3 dny po sobě skoro 10 hodin nonstop, tak to bylo absolutně bez problému. Tým se snažil a bojoval. Během 10 zápasů ve skupině velmi dobře zachytali v těžkých zápasech Marek Schneeweiss a Vincent Krahulec. Hned 8 zápasů ve skupině bylo hodně vyrovnaných a těžkých, takže pro hráče velká zkušenost. Děti jsme nějak výrazně nesvazovali taktikou, což možná v některých zápasech rozhodlo v náš neprospěch, ale o tom kategorie přípravky není. Na druhou stranu by se dalo od dětí očekávat, že budou aktivně hrát s míčkem. Zde je třeba trochu zvednou varovně prst, protože asi 5 dětí si s míčkem na florbalce moc nerozumělo a dribling je ve florbalu prostě základ. Elán, běhání a plácání do míčku hráče ve hře moc dlouho neudrží. Protože jde většina dětí od září do elévů, tak by to určitě chtělo vzít o prázdninách florbalku do rukou a vyzkoušet si nějaké míchání s míčkem. Více viz projekt skills. Podařilo se to, že si většina dětí na turnaji vstřelila gól. Asi nejlepší utkání po herní stránce jsme odehráli proti nejsilnějším chlapeckým týmům. Proti dívkám to byl spíš urputný boj. Ve všech zápasech byly výsledky opravdu velmi těsné. Na závěr bych chtěl pochválit všechny 4 obránce: Zuzku, Sáru, Jirku a Kubu za neuvěřitelné nasazení a bojovnost.”

 

Elévové

Kategorie elévů již byla rozdělena klasicky na vícero skupin, přičemž Gulliveři byli nalosováni do skupiny A, která už na pohled nevypadala jako procházka růžovou alejí. Soupeři Gulls totiž byli Vítkovice, Otrokovice, Hattrick, Hornets Brno a Snipers Třebíč. Právě s celkem z Třebíče absolvovali naši elévové zahajovací utkání turnaje a zvládli ho s noblesou – 8:0. Další kanonády už se sice nekonaly, o to cennější vítězství to však pro elévy byly – Otrokovice porazili 5:4, Hattrick fotbalově 2:1, Hornety 4:1 a konečně v posledním utkání skupiny Vítkovice 3:2. To samozřejmě znamenalo celkové vítězství ve skupině bez jediného zaváhání a ztráty květiny, naši hoši se tak místo zpívání „Řekni, kde ty kytky jsou…“ mohli těšit rovnou na osmifinále proti Znojmu.

To nabídlo velmi vyrovnanou partii, kterou naši elévové rozhodli až necelé 4 minuty před koncem a mohli tak po vítězství 3:2 slavit postup do čtvrtfinále. V něm číhaly, stejně jako na přípravku, děvčata Bulldogs G. Z první poloviny, která skončila 0:0, by měli zajisté radost příznivci defenzivního florbalu, nicméně 5 minut před koncem už Gulls vedli 3:0 a ani korekce skóre soupeřem na 3:1 už nemohla zastavit nevyhnutelné, tedy postup do semifinále a jistota medaile.

Pro semifinále už se Gulliveři přesunuli do kolosálního prostředí nové haly Vodova. Soupeřem jim byli Otrokovice, staří známí ze základní skupiny. Bitva v Králově poli dopadla vítězně a svěřenci Michala Házyho a Davida Nováka mohli po výhře 4:1 jásat nad postupem do finále. V něm se měli Gulliveři postavit pražským Wizzards, kteří podobně jako oni na turnaji ještě neprohráli. V bitvě jako řemen bohužel Gulls tahali za malinko kratší konec. První soupeřovo odskočení o dva góly sice ještě dokázali stáhnout, druhé však nikoliv a tak naši kluci skončili po prohře 4:6 stát těsně pod vrcholem. Nicméně i tak je potřeba jejich výkony vyzdvihnout. Stali se nejúspěšnějším týmem Gulliverů na celém turnaji a patří jim jen slova chvály!

Komentář trenéra elévů, Michala Házyho: “Na turnaji jsme s elévy ve skupině předváděli střídavě výborné a ne až zase tak dobré výkony. V play-off jsme se však vždy bojovným výkonem a poctivou hrou do obrany dokázali dostat až do finále. Hráčům patří díky, že i přes zranění a únavu bojovali vždy na plno až do konce. Největší radost mám, že se projevilo hlavně obrovské zlepšení hráčů za celou sezónu a to u obou týmů, kteří za tuto kategorii nastoupili. Velké díky patří také rodičům, kteří na všech zápasech vytvářeli hráčům neskutečnou atmosféru, způsobem jakým je u těchto kategorií nejlepší.”

Elévové B

Do turnaje byla nasazena i elévská „rezerva.“ I hráči s menšími zkušenostmi tak měli možnost poznat atmosféru velkého letního turnaje. Ve skupině se naši elévci utkali s velmi silnými TROOPERS či pražskou Spartou. V konečném účtování si připsali tři body za vítězství 10:5 nad Zlínem a do 1/16 finále vyrazili proti Znojmu, kterému bohužel i přes vyrovnaný začátek podlehli 4:10.

Komentář trenéra elévů B, Petra Krejčího: Od začátku turnaje jsme po klucích chtěli, aby zápasy hlavně odmakali a užili si je. Ve většině případů to tak i bylo. Mile nás překvapilo, že i kluci B týmu se nebáli útočit a dávali dost branek. Jediná vada na kráse turnaje bylo počasí, kdy většinou pršelo a nedal se dělat žádný jiný program mimo halu, krom nějaké krátké procházky. Za mě jsme si doufám všichni užili zábavu a florbal. A o to přeci šlo.”

 

Mladší žáci

Velmi těžkou skupiny nafasovali mladší žáci. Vedle Sparty Praha a Vítkovic se v ní utkali ještě s Libercem, Otrokovicemi a brněnskými Hornety. Na první dva jmenované velkokluby byli Gulls bohužel krátcí, proti Liberci a Hornetům naopak zapsali vítězství. S Otrokovickými Panthery remizovali fotbalově 1:1. Suma sumárum z toho bylo třetí místo ve skupině a pro 1/16 finále soupeř z Dubňan, kterého naši mladší žáci rozbombardovali 11:1, pro osmifinále Gulliverům následně osud přiřkl Vsetín. Ten bohužel našim chlapcům ve stísněném prostředí haly na Morendě utekl až na náskok 3:0 a i když Gulls snížili na 2:3, nakonec to nestačilo a soupeř z Valašska po výhře 5:2 postoupil do čtvrtfinále.

Komentář trenéra mladších žáků, Ondřeje Havlíčka: Do turnaje jsme vstupovali se dvěma cíli: zaprvé užít si po dlouhé pauze florbal, zadruhé využít nadstandardně kvalitní skupiny k maximálnímu rozvoji hráčských dovedností. Když se za turnajem ohlédnu, mohu bezpochyby říci, že oba cíle jsme splnili. Už ve skupině jsme odehráli čtyři vynikající utkání, ve kterých jsme si vyzkoušeli různé herní styly. Po celou sezonu jsme se snažili prezentovat aktivní, týmovou a kreativní hrou, což se nám na turnaji podařilo předvést. Hráčům ročníku 2007 děkuji za společně odvedenou práci a spoustu zážitků, na které budu vždy rád vzpomínat, přeji hodně štěstí ve starších žácích. Nakonec bych rád poděkoval všem hráčům, rodičům a příznivcům oddílu za podporu nejen v průběhu turnaje, ale i celé sezony.”

 

Mladší žáci B

Los bohužel moc nepřál ani mladším žákům B. Bulldogs, Zlín, výběr Královehradeckého kraje i Sparta Praha byly bohužel nad síly druhého týmu Gulls v kategori BU13. Je však třeba říct, že šlo o obrovskou školu, která hráčům do budoucna jen pomůže. V play-off bohužel došlo na opakování souboje s Bulldoky, kteří celou skupinu vyhráli a stejně si počínali i proti našim mladším žákům B.

Komentář trenérů mladších žáků B, Břetislava Dančáka a Patrika Pollaka: Z pohledu týmu mladších žáků B, jakožto papírově slabšího mančaftu, který nejede na výsledky, bych turnaj zhodnotil velmi pozitivně. I přes to, že jsme narazili na jednu z papírově nejsilnějších skupin v naší kategorii, bylo naší snahou vyrovnat se co nejvíc soupeřově hře a nastoupit do každého zápasu s čistou hlavou. Výsledky se bohužel neobrátily v náš prospěch, ale žádnou výhru jsme soupeři nedali zadarmo. Je jasné, že s výsledky zápasů nebyli hráči spokojení, ale plnili pokyny a během těchto dvou turnajových dnů se viditelně posunuli (jak herně, tak i fyzicky), obzvlášť ve hře dozadu, za což od nás mají obrovskou pochvalu. Myslím, že se nemáme za co stydět, protože jsme nastupovali proti znatelně lepším a zkušenějším týmům, a i přes to jsme ukázali, že na to máme a když hráči zamakali a plnili pokyny, tak s nimi dokázali hrát vyrovnanou hru a bojovali do posledních chvil. Turnaj jsme si my trenéři i hráči celkově užili jak na hřišti, tak mimo něj, i přes nepříznivé počasí, které nás provázelo po celý turnaj. V neposlední řadě bych rád pochválil naše brankáře, kteří oba odchytali skvělá utkání, a bez kterých by výsledné skóre dopadlo znatelně hůř. Koncem bych ještě rád zmínil, že vzhledem k tomu, že jsme v prvním kole play-off narazili opět na první tým z naší tabulky, bylo o našem možném postupu rozhodnuto předem. Tolik k turnajovému systému výběru soupeřů.”

 

Zítra vám přineseme i report ze starších kategorií!