Starší žáky i juniory na OpenGame zlomilo čtvrtfinále, dorostence už 1. kolo play-off

Jak jsme včera slíbili, tak i konáme. Po podrobném reportu mladších kategorií si dnes shrneme Open Game z pohledu kategorií starších.

 

Starší žáci

Starší žáci letos vinou koronaviru přišli o vrchol sezóny, tedy o boj o MČR, proto by mohl být Open Game vnímán jako jakási účetní uzávěrka za sezónou 2019/20. Pro hráče ročníku 2005 se navíc jednalo o poslední možnost rozloučení se s touto kategorií.

Svoji skupinu G zahájili Gulls proti pražským FbŠ Bohemians, které v úvodním utkání turnaje porazili 4:2. Ve čtvrtek následovalo ještě téměř noční utkání proti Žďáru n. S., po kterém se mohlo našim „staršákům“ klidně usínat – výhra 7:3. Další překážkou na dráze byla Plzeň. Toto střetnutí se proměnilo v solidní divočinu se šťastným koncem pro Gullivery. Po výhře 4:3 tak nezbývalo téměř nic do bezztrátového ovládnutí skupiny. Proti byl ovšem Šternberk, poslední sok Gulls ve skupině. Po prohře 1:2 se museli naši hráči spokojit s druhým místem právě za celkem ze severní Moravy a to jen díky onomu vzájemnému zápasu.

 V 1/16 finále na Gulls čekalo mezinárodní utkání, jejich soupeřem byl totiž tým Snipers Bratislava. Po výsledku 11:0 pro Gullivers následovalo 1/8 finále proti složenému týmu IBK Plommon, ze kterého si Gulliveři udělali podobnou střeleckou přípravu jako o kolo dříve a zvítězili 7:2.

Následovalo čtvrtfinále, tedy jak by řekl Robert Záruba, utkání, které rozhoduje o úspěchu a neúspěchu turnaje. Zde na Gulls bohužel číhal těžký kalibr. Na druhé straně barikády totiž stál IBK Střešborg, tedy v podstatě Tatran Střešovice v plné polní, jen ne pod hlavičkou Tatranu. Ten měl před čtvrtfinále neuvěřitelné skóre 62:4, naše chlapce tak nečekalo nic jednoduchého. Bohužel zápas o všechno s takto těžkou váhou starším žákům nevyšel a po prohře 1:7 obsadili konečné dělené páté místo.

Komentář trenéra starších žáků, Jakuba Lukášika: „Celý turnaj sme sa prezentovali aktívnym napádaním súpera, rýchlym prechodom do útočného pásma a v ňom kreatívnou kombinačnou hrou. Oproti minulým turnajom sme viackrát dokázali správne zareagovať na zlý vývoj niektorých zápasov a dotiahli ich do úspešného konca. Ďalším veľkým pozitívom bolo, že sme zvládali osobné súboje pri mantineloch. Stále sa však trápime v ťažších zápasoch so zakončením a zaostávame v dôraze pred obidvoma bránami. Veľmi ma mrzí najmä štvrťfinálový zápas, kedy sme nedokázali s lepším súperom odohrať výsledkovo vyrovnanejšiu partiu, napriek tomu, že sme na to jednoznačne mali. Celkovo však turnaj musím hodnotiť pozitívne. Bola to moja posledná akcia s hráčmi ročníku 2005. Touto cestou by som sa im rád poďakoval za odvedenú prácu počas dvoch rokov v starších žiakoch a v doraste im budem držať palce.“

Starší žáci B

V kategorii straších žáků jsme do bojů vyslali i druhý tým. Ten se ve skupině postupně střetl s Gepardy, Zlínem, Black Angels, Libercem a Rudnou. Úvod a konec skupiny naše béčko ohraničilo výhrami nad Gepardy a Rudnou, zápasy s ostatními týmy bohužel dopadly v neprospěch Gulliverů. Konečné čtvrté místo ve skupině dávalo Gulls šanci na relativně příznivý los do play-off, jenže ten tradičně poslal starší žáky B opět proti Zlínu, kterému ve skupině podlehli 0:11. Vzdor Zlínu v 1. kole play-off byl sice srdnatý, ale ani to však nestačilo a turnaj pro Gullivery skončil prohrou tentokrát 0:10.

Komentář trenéra starších žáků B, Jiřího Bořeckého: “Na turnaji jsme se během všech šesti utkání  prezentovali bojovnými výkony a velmi dobrou obranou hrou. Proti extrémně silným soupeřům ze Zlína, Liberce a Black Angels nebyla ani jiná možnost, než jít tzv. na krev. Jsem rád, že jsme zvládli nejen tato utkání proti TOP soupeřům, ale poradili jsme si i s týmy, které jsou na tom výkonnostně podobně jako my. Díky tomu jsme se v šestičlenné skupině dokázali dostat na 4.místo a do playoff jsme čekali nějakého přijatelného soupeře. Bohužel velmi zvláštní systém turnaje nám přisoudil hned do prvního kola opět Zlín. Řídili jsme se heslem, že favoritovi nedáme nic zadarmo a to jsme také splnili. Na závěr bych vyzdvihl výkony obou našich brankářů a fakt, že jsme hráli nejen bojovně, ale i čistě a férově. Věřím, že si to všichni užili, tak jako já.”

 

Dorost

Možná si někdo bude říkat, že si vyplakáváme srdíčko, ale to, že los letos Gulliverům nepřál, je prostě fakt. Suverénně nejtěžší skupinu celé kategorie vyfasovali dorostenci, kde se vedle nich samotných představil Liberec (pozdější vítěz turnaje), Česká Lípa, Sparta Praha, Hattrick Brno a Žďár. Právě s celkem z Vysočiny dorostenci celý turnaj zahájili a výsledkem 6:1 do něj i vítězně vstoupili. Po následné výhře 3:1 nad Hattrickem zůstali Gulliveři po první dni turnaje stoprocentní. V pátek však květy začaly lehce vadnout, a to když nejdříve dorostenci nestačili 1:7 na suverénní Liberec a následně ani na Českou Lípu – 2:3. Večerní střetnutí se Spartou tak mělo být soubojem o třetí pozici ve skupině a tedy i o lepší pozici vůči play-off. Po výhře 3:1 náš tým doufal v přijatelnějšího soupeře do play-off, jenže v 1/16 finále dostal za soupeře opět Spartu. V tomto utkání sice Gulls prohrávali už 0:2, dokázali však nepřízni osudu zasadit dvě rány a dovedli utkání do nájezdů. V této dovednostní soutěži měl však více štěstí soupeř a pro dorost Gulliverů tak pouť turnajem skončila už v prvním kole vyřazovacích bojů.

Komentář trenéra dorostenců, Jana Menšíka: “Do turnaje jsme nastupovali s cílem zahrát si co nejvíce kvalitních zápasů. Toto nám turnaj v základní části umožnil. Sehráli jsme pět skvělých utkání proti vyrovnaným soupeřům, a hlavně i týmům, které jsme nepotkali minulou sezónu a tak jsme mohli poměřit naše síly. Celou skupinu jsme se prezentovali kvalitním florbalem, kde jsme zvládali střídat tempo hry. Poslední zápas skupiny jsme odehráli velice vyrovnané utkání se Spartou Praha o třetí místo ve skupině. To jsme na konci zápasu dotáhli do vítězného konce a s vidinou lepšího umístění do rozlosování v play-off jsme spokojeně odešli domů. Avšak, jak už je na tomto turnaji pro nás zvykem, nám los přidělil do prvního kola opět tým Sparty. V odvetě proti soupeři ze skupiny se bojovalo o každý míček a nebylo moc prostoru na chyby. Přesto zápas otevřel právě soupeř dvěma brankami a my museli dotahovat. Ke konci utkání se i nám poštěstilo a přešlo se do trestných střílení, které rozhodl v náhlé smrti soupeř a tudíž ukončil naše působení v turnaji. Florbal, který jsme na turnaji předvedli, si určitě zasloužil lepší umístění. Los k nám ale letos byl velmi přísný. I přes tuto situaci jsem však rád, že po celou dobu panovala skvělá nálada mezi hráči a velká morálka a podpora na střídačce. Myslím, že můžu říci za celý tým, že jsme si turnaj všichni užili. Jediná škoda je, že jsme neodehráli více zápasů. Všechny kluky chválím za předvedenou hru. Nebyla jediná situace na hřišti, kdy by vypustili souboj či jakoukoliv jinou situaci. Na závěr bych chtěl vyzdvihnout parádní výkon Daniela Hampla, našeho brankáře, který dokázal na hřišti celý tým neskutečně podržet. Dobrá práce, Hamplíku :-)”

Junioři

Speciální náboj měl turnaj pro juniory. Na střídačku se poprvé postavil jejich nový trenér Adam Bouška, pro kterého se tak jednalo o debut po převzetí otěží po Romanovi Jandovi. Ve skupině D si naši nejstarší zástupci na turnaji připsali dohromady 4 body za výhru 4:3 nad Turnovem a remízu s FBCDC. Týmům Sparty a Södra Böhmen naši junioři naopak podlehli.

Do play-off vyslal los naše juniory na složený slovenský tým Black Devils, který loni celý turnaj dokonce opanoval. Gulliveři posílení už tou dobou o dorostence, kterým turnaj skončil, však nechali historii historií a své slovenské bratry poslali z turnaje domů poměrem 7:2. V osmifinále na Gulls čekala Olomouc, tým ze širší juniorské špičky u nás. V urputném boji, kterému nepřidala na kráse ani Suerligová hala v Malomeřicích sice Gulliveři prohrávali už 1:3, ale skvělým obratem ve druhé polovině utkání dokázali výhrou 4:3 postoupit. A tak i na juniory čekalo čtvrtfinále a stejně jako pro starší žáky měl být sokem Gulls IBK Střešborg, tedy hráči Tatranu Střešovice. Déle než polovinu zápasu se jednalo o vyrovnaný part, nicméně poté soupeř Gulliverům utekl a ti ho už do závěrečného hvizdu nedohonili. I junioři tak bohužel skončili před branami semifinále na dělené páté příčce.

Komentář trenéra juniorů, Adama Boušky: „Turnaj byl pro naší kategorii jako na houpačce, ale i přesto ho hodnotím pozitivně. V prvních zápasech ve skupině byla znát dlouhá pauza, při které nebylo moc šancí dostat se na hokejku a tomu odpovídal i náš herní projev, kdy jsme většinu vytvořených příležitostí nedokázali přeměnit v kýžené branky. S rostoucím počtem utkání se zejména hra dopředu zlepšovala a opravdu spokojený jsem byl s obranou, na které jsme zapracovali nejvíce. Jsem rád za tento turnaj, protože nám ukázal, z čeho v příští sezoně můžeme těžit a naopak, na čem je potřeba pracovat, což je pro mě osobně v tuto chvíli nejdůležitější.“

Brno Open Game 2020 je minulostí, už proto, že Gulliveři do dospělé části turnaje svůj tým nevysílají. Ruku v ruce s tím se výrazně přiblížil i konec sezóny jako takové. Neúplné, zvláštní a doufejme takové, kterou už nebudeme nuceni zažít. Starší žáky a dorostence ještě čekají letní Prague Games, které jsou ale spíš již předzvěstí sezóny nové, jelikož na ní jsou kategorie uspořádány již podle ročníku 2020/21.